Almanya 2010’u Güneş Enerjisinde Rekorla Kapıyor

Alman güneş enerjisi sektörünün yeni bir rekor kırarak 2010 yılını 8 gigavatlık yeni kurulum ile bitireceği bildirildi

7 Aralık 2010

Alman güneş enerjisi sektörünün yeni bir rekor kırarak 2010 yılını 8 gigavatlık yeni kurulum ile bitireceği bildirildi.

Alman güneş enerjisi sanayicileri birliği BSW’nin başkanı Casrten Koerning ülkede 2010 yılında yapılan yeni güneş enerjisi sistemleri kurulumunun toplam gücünün 8 gigavat olacağını söyledi. Koerning son kurulumlar ile beraber Almanya’nın toplam kurulu güneş enerjisi gücünün ise 17-18 gigavat düzeyine ulaşmasını beklediklerini söylerken bu rakama en yakın ülke olan İspanya’nın kurulu gücünün ise ancak 3.5 gigavat seviyesinde olduğunun da altını çizdi.

Koerning sektördeki bu yüksek büyümenin alım garantilerinde yapılan kademeli indirimlerden önce yüksek fiyatlardan yararlanmak istenmesi sonucu oluştuğunu fakat 2011 yılından sonrada sektörde yıllık 3 ila 5 gigavat arasında büyüme öngördüklerini söyledi.

BSW Başkanı’na göre bu sayede 2020 yılında Almanya’nın güneş enerjisinde kurulu gücü 52 ila 70 gigavat arasına çıkabilecek ayrıca ülkenin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payının ise şu anki yüzde 2 seviyesinden yüzde 9 ila 12 arasına yükselebilecek.

Almanya’da 2000 yılında yürürlüğe giren yenilenebilir enerji yasası güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi için 20 yıllık yüksek teşvikler getirmişti. Küresel finansal krizin de etkisi ile Alman hükümeti sektörde düşen maliyetler ve sektörün küresel rekabetçi ruhunu kaybetmeye başlaması gerekçeleri ile sağladığı alım garantilerini düşürme kararı almıştı.

Kademeli olarak düşürülmeye başlanan fiyatlarda 1 Temmuz’da yaşanan yüzde 16’lık indirimden önce sadece Haziran ayında ülkede 2 gigavatlık yeni kurulum yapılmıştı. Yılın ikinci yarısında göreli olarak yeni kurulumlar düşse de devam etmişti. 1 Ocak 2011’de ise alım garantileri yüzde 13’lük ek bir düşüş daha gerçekleşecek.

2009 yılında ise ülkede 3.9 gigavatlık yeni güneş enerjisi sistemi kurulumu yapılmıştı.