Almanların çoğunluğu daha yüksek iklim hedefi istiyor

Alman halkının %77’si AB’nin daha yüksek emisyon azaltım hedefi belirlemesini destekliyor

10 Aralık 2020

Alman halkının ezici çoğunluğunun Avrupa Birliği’nin 2030 yılı sera gazı azaltım hedefini yükseltmesini desteklediği tespit edildi.

Alman Enerji ve Su Birliği (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft e.V.- BDEW) tarafından yaptırılan bir kamuoyu anket çalışmasında Avrupa Birliği’nin 2030 yılı sera gazı emisyon azaltımı belirlenmesi konusundaki görüşleri soruldu.

Avrupa Komisyonu’nun %55 olarak önerdiği, Avrupa Parlamentosu’nun ise %60 olarak belirlenmesi yönünde karar aldığı hedef hakkında sorulan soruya göre Almanların %77’si emisyon azaltım hedeflerinin yükseltilmesini destekliyor. %15’lik kısım ise bunun karşısında görüş bildiriyor.[1]

 

Halkın yarısı hedefe ulaşılabileceğini düşünüyor

Bu güçlü desteğe karşın Alman toplumu bu hedefe ulaşılabileceği konusunda bölünmüş durumda. [2]

Hedeflere ulaşılıp ulaşılamayacağı konusundaki  soruya Alman halkının %4’ü azaltım hedefine kesinlikle ulaşılabileceği, %46’lık bölümü ise kesin olmasa da ulaşılabileceği konusunda görüş bildiriyor.

Bununla birlikte Almanların %32’si hedeflere ulaşılamayacağı, %13’ü  ise kesinlikle ulaşılmayacağını düşünüyor.

 

Azaltım hedefi zirvede belirlenecek

Avrupa Komisyonu Eylül ayında açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında birliğin 2030 yılı sera gazı azaltım hedefinin 1990 yılının %55 oranında altında olmasını önermişti.

Avrupa Parlamentosu ise 8 Ekim 2020 tarihinde yapılan oylama ile bu hedefin %60 olması yönünde karar almıştı. Öneri metninin ilk halinde ise azaltım hedefi olarak %65 oranının belirlenmesi gerektiği yer alıyordu.

Birliğin azaltım hedefinin 10-11 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacak Avrupa Birliği zirvesinde kararlaştırılması bekleniyor.

 


[1] Abstimmung zur Zustimmung der europäischen Klimaschutzziele

[2] Abstimmung zur Erreichbarkeit der europäischen Klimaschutzziele