Alman SMA Türkiye iştirakini kurdu

Alman teknoloji şirketi SMA Solar Technology AG Türkiye iştirakini kurduğunu duyurdu

13 Haziran 2022

Alman teknoloji şirketi SMA Solar Technology AG Türkiye’deki varlığını tüzel kişiliğe dönüştürdüğünü açıkladı.

SMA’nın Türkiye güneş enerjisi sektöründe 2014 yılından beri hizmet sağladığı hatırlatılan açıklamada, şirketin faaliyetlerini bundan sonra SMA Solar Turkey Teknoloji Limited Şirketi ünvanı ile sürdürmeye devam edeceği bilgisi verildi.

SMA Genel Müdürü Valerio Natalizia açıklamadaki değerlendirmesinde şunları kaydetti;

Türkiye’de yeni iştirakimizin kurulması, SMA’nın Türkiye FV pazarına olan bağlılığını güçlendirirken, SMA’nın gelecekteki uzun vadeli hedeflerinin gerçekleştirilmesine hem stratejik hem de hızla büyüyen bu pazara odaklanması kesinlikle katkı sağlayacaktır.

Açıklamada Türkiye’de enerji fiyatlarındaki artışların ve karbon salımlarının azaltılmasına yönelik baskıların birçok tesis ve ticari kuruluşun gündemlerine güneş enerjisi yatırımlarını artırmalarına neden olduğunu altı çizilirken, özellikle son yıllarda hızlanan çatı kurulumları ve büyük ölçekli güneş enerjisi projelerine verilen desteklerin de güneş yatırımlarına olan ilginin her geçen gün artmasını sağladığı belirtildi.

SMA Türkiye Satış Direktörü Efe Kökçü de açıklamada şu değerlendirmeyi paylaştı;

SMA, giderek artan ürün gamı ile birlikte tüm müşterilerine fotovoltaik projelerinin her aşaması için rekabetçi çözümlerle destek olmaya devam edecektir. Planlama, tasarım, mühendislik ve proje yönetim süreçlerinin yanı sıra son derece gelişmiş ve tecrübeli servis kadrolarımızla satış sonrası hizmetlerde de her zaman müşterilerimizin yanında olmayı hedefliyoruz.

Üretim kapasitesini ikiye katlayacak

1981 yılında Almanya’da kurulan 2008 yılında da hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem görmeye başlayan SMA’nın 2021 yılı cirosu 1 milyar Avro düzeyine yaklaşmıştı.

SMA tarafından bu ay başında yapılan bir açıklama ile şirketin üretim kapasitesini ikiye katlayacak yatırım kararı aldığı duyurulmuştu.

Açıklamada şirketin yatırım ile Almanya’nın Niestetal şehrindeki fabrikasının halihazırda 21 GW olan yıllık üretim kapasitesini 2024 yılına kadar 40 GW’a çıkaracağı bildirilmişti.

SMA halihazırda 190 ayrı ülkeye toplam çıkış gücü 110 GW düzeyinde olan invertör tedarik etmiş durumda.