Alman Şirket Düşük Fiyat Yüzünden Tayvan’dan Çıkıyor

InfraVest şirketinin rüzgar enerjisi santrallerine kamu elektrik şirketi talip

5 Mart 2010

Türkiye’de çeşitli projeleri hayata geçirmiş olan Alman InnoVent ile aynı şirketler grubu içinde bulunan rüzgar enerjisi şirketi InfraVest’in Tayvan’daki yatırımlarını düşük alım fiyatlarını gerekçe göstererek durduracağı ve şirketin Çin pazarına odaklanacağı bildirildi.

China Post gazetesinin haberine göre InfraVest’in başkan yardımcısı Wang Yun-Yi yaptığı açıklamada hükümetin açıkladığı alım fiyatlarının öncekilerden yüksek olmasına rağmen yeterli olmadığını ve üretim maliyetlerini karşılayamadığını söyledi. Wang açıklamasında kamuya ait elektrik şirketi Taipower’ın kilowatt saat başına verdiği 2.38 Tayvan doları (7 sent) fiyatın önceki 2.00 Tayvan dolarından fazla olmasına rağmen maliyetlerinin 2.8 Tayvan doları olduğunu ve bu rakamın altındaki bir fiyatın maliyetlerini karşılayamayacağını belirtti. Wang ayrıca verilen fiyatların Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olmak ile beraber Çin’in verdiği fiyatların altında kaldığını sözlerine ekledi. Gazetenin haberine göre InfraVest ülkedeki tek özel rüzgar enerjisi yatırımcısı ve aynı zamanda kurulu rüzgar enerjisi gücünün büyük payını elinde bulunduruyor. Şirketin Tayvan’da enerji üretmeye devam eden 3 rüzgar enerjisi santrali bulunmakta ve test çalışmaları bitip enerji üretimine başlamaya hazır 2 adet santrali daha bulunuyor.

Şirket 2001’de girdiği Tayvan pazarında bugüne kadar 344 milyon dolar düzeyinde yatırım gerçekleştirdi ve Tayvan kamu enerji şirketi Taipower ile 20 yıllık alım garantisi anlaşması bulunmakta. Şirket’in yatırımlarını kaydırmak istediği Çin ise rüzgar enerjisi yatırımcıların 2.47 ile 2.96 Tayvan Doları düzeyinde alım fiyatı uyguluyor. Enerji bakanlığı yetkilileri ise şirketin kararının yanlış olduğu belirtirken verilen fiyatların düşük olmadığını ve enerji üretim maliyetlerindeki düşüşlerin karar aşamasında göz önünde bulundurulduğunu belirtti. Aynı yetkili şirketin Tayvan’daki fiyatları hayat standartlarının çok daha yüksek olduğu Avrupa ülkeleri ile karşılaştırmasının doğru olmayacağını ve kendilerinin üreticiler ile beraber tüketicileri de düşünmek zorunda olduğunu ifade etti. Taipower şirketi yetkilileri ise InfraVest’in Tayvan’daki yatırımlarını durdurmasını istemediklerini belirtirken şirketin bu kararında ısrar etmesi halinde ise şirketin sahip olduğu rüzgar enerjisi santrallerini satın almak isteyebileceklerini belirtti.