Alman hükümeti 177,5 milyar Avroluk iklim fonu oluşturacak

Fona yönelik taslak düzenleme parlamentoda kabul edildi

28 Temmuz 2022

Almanyanın iklim dostu enerji dönüşümünü hızlandırmak amacı ile hazırlanan “İklim ve Dönüşüm Fonu” taslağı ülke parlamentosunda görüşülmek üzere kabul edildi.

Alman hükümetinin bu alanda 2023-2026 yıllları arasında yapacağı harcamaları içeren fon 177,5 milyar Avro büyüklüğe sahip olacak. Fonda en büyük pay ise enerji verimliliği yatırımlarının olacak.

Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre fonun 56,2 milyar Avroluk bölümü ülkenin mevcut bina stoğunun enerji verimli hale getirilmesi için kullanılacak.

Bununla birlikte enerji verimliliği sistem ve uygulamalarının yaygınlaştırılması için 3,4 milyar Avro, verimli ısıtma sistemlerinin yaygınlaştırılması için ise 3,8 milyar Avro harcama yapılacak.

Fonda en büyük ikinci pay ise 20 milyar Avroluk pay ile hidrojen sanayisinin geliştirilmesine yönelik harcamaların olacak.

2023 yılında harcanacak 35,4 milyar Avroluk bütçenin 16,9 milyar Avroluk bölümü kamu binalarının yenilenmesi, 5,6 milyar Avroluk bölümü şarj altyapısınında geliştirilmesini de içerecek şekilde elektromobilite için kullanılacak.

Hidrojen sektörü gelecek yıl fondan 4 milyar Avro kaynak kullanacak iken, enerji tüketimi yoğun şirketler de yüksek elektrik faturalarından dolayı fondan 2,6 milyar Avroluk destek sağlayacak.