Alman Güneş Enerjisi Teşviklerinde Sonun Başlangıcı mı?

Almanya hükümetinden güneş enerjisi sektörüne yönelik beklenen açıklama geldi

20 Ocak 2010

Alman güneş enerjisi sektörünün bir haftadır endişe ile beklediği açıklama yapıldı. Almanya Çevre Bakanı Norbert Roettgen yaptığı açıklamada çatı üstü güneş enerjisi sistemleri’ne yönelik verilen teşviklerin oranında düşürüleceğini açıkladı. Roettgen açıklamasında bu düzenlemenin fotovoltaik sektörünün başarısını gösterdiğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Joachim Pfeiffer ise düzenlemenin güneş enerjisi sektörüne yönelik verilen aşırı teşviklerin sonlandırılması ve rekabet ortamının oluşturulabilmesi için zorunlu olduğunu belirtti.

Uygulama Nisan ayından itibaren çatılara yerleştirilecek güneş enerjisi sistemleri için geçerli olacak. Temmuz’dan sonra ise açık alanlardaki sistemler için benzer bir uygulama olarak uygulanacak. Bunun yanında bireysel kullanıma yönelik verilen teşviklerin oranı ise artırılacak.

Açıklamanın ardından özellikle Alman şirketleri olmak üzere uluslararası borsalardaki güneş enerjisi şirketlerinin hisseleri değer kaybederken sektörden uygulamaya itiraz sesleri yükseldi.

Konu ile ilgili Reuters’ın konuştuğu Alman SolarWorld şirketi CEO’su Frank Asbeck bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu söylerken, Q-Cell şirketi yönetim kurulu üyesi Marko Schulz ise bu düzenlemenin Alman güneş enerjisi sektörü üzerinde belirgin olarak olumsuz etki yapacağını ifade etti.

Uygulamayı yorumlayan bazı uzmanlar ise düzenlemenin 2009 yılı itibari ile 12 milyar dolar büyüklüğüne ulaşan Alman güneş enerjisi sektöründe 2010’da %25 lik daralmaya ve toplam gelirde %40 oranında neden olabileceğini söylediler.