”Alman fotovoltaik sektörü yol ayrımında”

Sektör temsilcileri acilen etkili bir sanayi politikası oluşturulması çağrısında bulundu

1 Haziran 2018

Sektör temsilcileri acilen etkili bir sanayi politikası oluşturulması çağrısında bulundu

Almanya güneş enerjisi sektörünün temsil eden 34 kuruluş, ülke yönetimine hitaben bir açık mektup yayınladılar.

Güneş paneli üreticilerinden araştırma kuruluşlarına kadar sektörün farklı alanlardaki paydaşlarının imzası ile yayınlanan mektupta Almanya güneş enerjisi sektörünün bir yol ayrımında olduğu ve acilen etkili bir sanayi politikasına ihtiyaç duyulduğu savunuldu.

Almanya güneş enerjisi sektöründe üretimlerini azaltan ya da durduran şirket sayısının sürekli artmakt olmak ile birlikte son yıllarda 25 milyar avroluk güneş modülü ithal edildiğine dikkat çekilen mektupta, Almanya’nın fotovoltaik teknolojisi değer zincirinin geleceğinin ve santral kurulumu yapan firmalardan, üreticiler ve araştırma kuruluşlarına kadar sektörün farklı paydaşlarının risk altında olduğu savunuldu.

Bununla birlikte mektupta Almanya’nın halen uluslararası geçerliliği olan patentlere sahip olduğu, Alman şirket ve enstütülerinin güneş hücresi ve modül verimliliğinde dünya lideri konumunda bulunduğu ve Almanya’da güneş enerjisi alanında bin civarında bilim insanının çalışmakta olduğuna da dikkat çekildi.

Halihazırda Almanya’da güneş paneli ve ekipmanları üreten 30 civarında tesis olduğu ve sektörün 15 bin civarında istihdam sağladığı da mektupta yer alan bilgiler arasındaydı.

”Solar Airbus” projesi hayata geçmeli

Sektör temsilcileri mektupta Alman güneş enerjisi sektöründeki sorunların aşılması için bazı öneriler sıraladılar.

Önerilerde ilk sırayı güneş enerjisi yatırımlarına yönelik destek programlarına, sürdürülebilirlik kriterinin eklenmesi yer aldı.

Bu öneriye göre Fransız ihale sistemi örnek alınarak, güneş enerjisi yatırımlarında kullanılan modüllerin aynı zamanda karbon ayak izleri de değerlendirmeye alınmalı.

İkinci olarak ise fotovoltaik teknoloji konularında çalışan araştırma enstitülerini, makina mühendisliği kuruluşlarını ve üretici şirketleri bir araya getiren güçlü bir ulusal teknoloji platformu kurulmalı.

Başta Almanya ve Fransa’daki üreticiler arasında olmak üzere, değer zinciri içinde yer alan Avrupa ülkeleri arasında stratejik patenleri ve yapabilme bilgisini korumaya yönelik işbirliğini geliştirecek adımlar atılması gerektiği de öneriler arasında oldu.

Son olarak ise Airbus örneğine benzer şekilde fotovoltaik alanında da Avrupa teknolojilerini pazara sunabilecek multi-GW ölçeğinde bir üretim kapasitesi oluşturmaya yönelik işbirliği geliştirilmesi önerildi.

Mektupta ”Solar Airbus” nitelemesinin ilk defa beş yıl önce Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier tarafından dile getirildiği de hatırlatıldı.