Ali Kuşçu Camisi LEED sertifikası aldı

Dünyadaki LEED sertifikalı camii sayısı dörde yükseldi

12 Haziran 2021

İstanbul Havalimanı güneyindeki Havalimanı Şehri içerisinde yer alan Ali Kuşçu Camisi Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından yeni inşaat kategorisinde Altın seviyesinde LEED v4 sertifikası ile tescillendi.

Cami bu işlem ile LEED v4 sertifikasını alan dünyadaki ilk cami olurken, LEED’in 2009 versiyonu ile birlikte LEED sertifikası alan dördüncü cami oldu.

USBC sitesindeki bilgilere göre proje sertifikayı 110 üzerinden 62 puan sağlayarak aldı.[1]

İGA tarafından yapılan açıklamaya göre projenin inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edildi, eşillendirilen alanların oranı yüzde 30’un üzerinde olacak şekilde tasarlandı ayrıca yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutulurken, ısı adası etkisini azaltmak için çatı ve sert zeminlerde açık renkli kaplama malzemeleri tercih edildi.

Camide kullanılan su armatürleri ve vitrifiyelerde su tasarrufu sağlama özelliği arandı. Aydınlatma ve mekanik sistemlerde ise enerji verimliliği ön planda tutulurken, caminin yıllık enerji tüketimi kadar karbon ayak izi sıfırlandı.

Gün ışığından en üst düzeyde faydalanılarak, hem aydınlatmaya harcanan enerjinin azaltılması hem de gün ışığının iç mekânlarda ziyaretçilerin üzerindeki olumlu etkilerinin kullanılması projenin tasarımı sırasında hedeflenen başlıklardan oldu.

Cami inşaatında çıkan atıkların büyük bir kısmını geri dönüşüme kazandırırken, inşaat sürecinde çıkan tüm evsel ve geri dönüştürülebilir atıklar düzenli olarak takip edildi.

Cami’de kullanılan inşaat malzemelerinde sürdürülebilir ve çevre dostu özellikte olanlar öncelikli olarak tercih edilirken, proje kapsamında 20’den fazla türde EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgeli malzeme kullanıldı.

Ali Kuşçu Cami-i Şerifi iç mekânında hava kalitesi ve ziyaretçi konforu mekanik havalandırma sistemi ASHRAE standardında belirlenen taze hava değerlerinin yüzde 30’un üzerinde olacak şekilde tasarlanırken, tüm süreçler ASHRAE standardına uygun iç mekân sıcaklık değerleri ile belirlendi.

Bununla birlikte gelecek yıl tamamlanması hedeflenen İstanbul, Levent’te inşaatı devam eden Barbaros Hayrettin Paşa Camii için de LEED süreci başlatılmış durumda.

 


[1] Ali Kuscu Mosque | U.S. Green Building Council