Ali Babacan: ”Maliyetler düştü, güneş enerjisi lisansları verilmeye başlanacak.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan güneş enerjisi santrali yatırımları için lisansların verilmeye başlanacağını söyledi.

10 Ekim 2013

Salı günü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte 2014-2016 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’ı açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan dün de G-20 toplantılarını katılmak için ABD’nin Başkenti Washington’a gitmeden önce gazetelerin ekonomi müdürleri ile bir araya geldi.

Ali Babacan buradaki açıklamalarında güneş enerjisi ekipman maliyetlerinde görülen gerilemenin yatırımları yapılabilir seviyeye çektiğini bu nedenle güneş enerjisi alanına yönelik elektrik üretim lisanslarının verilmeye başlanacağı bilgisini paylaştı.

Zaman gazetesinden Turhan Bozkurt’un haberine göre Başbakan yardımcısı Ali Babacan şunları ifade etti; “Panel başta olmak üzere kullanılacak ekipmanların fiyatları çok yüksekti. Bundan ötürü lisans vermiyorduk. Geri dönüşü 10 yılı geçiyordu yatırımın. Şimdi fiyatlar hayli düştü. Geri dönüş süreleri 5-6 yıl. Bizim için fizibıl hale geldi. Güneş enerjisi için lisansları da yavaş yavaş vermeye başlayacağız.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 10-14 Haziran 2013 tarihleri arasında güneş enerjisi santrali yatırımları için ilk lisans başvurularını almıştı.

Kurum tarafından alınan ve değerlendirme aşamasında olan başvurular konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmamış iken EPDK Başkanı Hasan Köktaş bir haftalık süre içinde kuruma 496 firmanın toplam kurulu güçleri 8 bin MW’ın üzerinde olan 600’e yakın proje başvurusunda bulunduğunu söylemişti.