Aksa Enerji son rüzgar projesini de satıyor

28 MW’lık Kıyıköy RES’in sahibi Borusan EnBW olacak

26 Haziran 2017

Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden Aksa Enerji portföyündeki son rüzgar enerjisi santralini de satıyor.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre Aksa Enerji ile Borusan EnBW arasında 28 MW kurulu gücüne sahip olan Kıyıköy RES projesinin satışı üzerine anlaşmaya varıldı.

Açıklamadaki bilgilere göre satış 60,1 milyon dolarlık şirket değeri üzerinden gerçekleşecek. Borusan EnBW hisse devir tarihinde projenin 28 MW’lık mevcut kurulu gücü için 38,5 milyon dolar ödeme yapacak.

Bakiye bedel ise 72 MW’a kadar yapılabilecek kapasite artırımı yatırımı için orman izinlerinin alınması ve yatırım kararı verilmesi sonrasında belirlenen şirket değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan meblağın devir bedeli olarak ödenecek.

Aksa Enerji geçtiğimiz 2016 yılının Aralık ayında Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklama ile toplam kurulu güçleri 232 MW olan Sebenoba, Karakurt, Şamlı, Ayvacık ve Belen/Atik rüzgar enerjisi santrallerini 259 milyon dolar karşılığında Güriş grubuna satmak üzere anlaşma yaptığını duyurmuştu.

Bu satış işlemi sonrasında Güriş’in rüzgar enerjisi alanındaki kurulu gücü 600 MW’ı aşmış ve Güriş kurulu güç bakımından Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi yatırımcısı olmuştu.