AKLease yeşil ürün geliştirdi

Şirket ECOLease ile yenilenebilir ve verimlilik yatırımlarına finansman sağlayacak

10 Haziran 2021

AKLease ECOLease adı ile Türkiye leasing sektöründe yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliğine odaklanmış ilk yeşil ürünü geliştirdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre şirketin halihazırda yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamındaki yatırımlar için sağladığı tüm finansmanı toplayacak ürün ile şirket yenilenebilir enerjiye, enerji verimliliğine, atık yönetimine, hammadde verimliliğine, su verimliliğine katkı sağlayacak leasinge konu yatırımları, bu yatırımlara özel vade ve ödeme avantajı sunarak finanse edecek.

ECOLease ile leasinge konu olan rüzgâr türbini, güneş paneli, invertör, trafo, kompresör, ısıtma-soğutma sistemleri, atık yönetimi sistemleri, sulama sistemleri ve diğer enerji üretim ve enerji verimliliği sağlayan ekipmanlar için %100’e varan finansman imkânı sağlanabilecek.

Şirketin 2020 yılı Yatırımcı Sunumu’ndaki bilgilere göre şirket 2020 yılı sonu itibarıyla 270 MWe gücünde yenilenebilir enerji projesine finansman sağlamıştı.

Şirketin finansman sunduğu tüm projelerin sağladığı yıllık elektrik tasarrufu da 870 bin Megavat-saat seviyesine yükselmişti.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan AKLease Genel Müdürü Çetin Düz’ün şunları kaydetti;

“Aklease Ecolease, Aklease’in sürdürülebilirlik bakış açısının ürünü olarak doğdu. Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketler için özel bir ürün. Önümüzdeki dönemde bu ürün ile sektördeki tecrübemiz ve geniş fonlama imkanlarımız sayesinde yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği finansmanında önemli aktörlerden biri olmayı hedefliyoruz.”