”Akıllı Şebekeler Daha Fazla Yeşil Enerji Üretimini Mümkün Kılacak”

Schneider Electric Orta Asya Ülkeleri Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Keçiciler Yeşil İş Konferansı’nda Akıllı Şebekeler’in taşıdığı potansiyellerden bahsetti.

7 Ekim 2011

Schneider Electric Orta Asya Ülkeleri Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Keçiciler İstanbul’da düzenlenen Yeşil İş Konferans’ında “Akıllı Şebekeler” konusunda yaptığı konuşmada enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti.

Konuşmasında enerji talebinin 2050 yılına kadar bugünkü tüketimin iki katına çıkacağına ve enerji maliyetlerinin giderek daha da artacağına dikkat çeken Keçiciler, Akıllı Şebekeler ile elektriğin verimli, sürekli, ekonomik ve güvenli bir şekilde sağlanabildiğini belirtti. Mehmet Ali Keçiciler, Akıllı Şebekeler’in elektrik üretiminin çevresel etkisi önemli ölçüde azaltarak, daha konforlu, rekabetçi ve sürekli enerji kaynağı sunduğunu söyledi.

Mehmet Ali Keçiciler sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Önümüzdeki hedef 2030 yılında enerji ihtiyacı tam 2 katına çıkarken, CO2 emisyonunu yarı yarıya düşürmektir. Elektrik, elektronik ve haberleşme endüstrisinin sağladığı Akıllı Şebeke çözümleri bu zorlukları aşabilecek kapasitededir. Akıllı Şebeke, elektrik üretimi ve elektrik ihtiyacı arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olacak ve ihtiyaç duyulan altyapıyı optimize edebileceği gibi daha fazla yeşil enerji üretimini de sağlayabilecektir. Akıllı Şebeke sistemi ile tüketilmeyen her megavat-saat güç için karbon emisyonu azalmakta ve üretilmeyen her megavat-saat için atmosfere 1 ton daha az karbon salınmaktadır”

Konferansın konuşmacıları arasında yer alan Schneider Electric İş Geliştirme Direktörü Hares Habre’de yaptığı sunumda web tabanlı teknoloji ile uzaktan enerji izleme sistemi sunan Schneider Electric’in enerji verimliliği ile bina performansının sürekli olarak geliştirilmesine olanak sağlayan bilgi, analiz ve rehberlik sunduğunun altını çizdi.