Akfen Yenilenebilir karbon kredisi satışında 500 bin tona yaklaştı

Şirket 706 MW kurulu gücünde yenilenebilir enerji kaynaklı santrale sahip

6 Haziran 2021

Yenilenebilir enerji yatırımcısı Akfen Yenilenebilir Enerji son 7 yılda karbon emisyonunu dengelemek isteyen şirketlere VCS (Verified Carbon Standard) ve Gold Standard karbon sertifikasyonları yolu ile toplamda 458 bin 18 ton değerinde karbon kredisi satışı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu açıklamadaki değerlendirmesinde karbon azaltım sertifikalarının, tüm dünyada operasyonel faaliyetleri nedeniyle yoğun şekilde sera gazı salımı yapan firmalar tarafından karbon ayak izlerini gönüllü olarak sıfırlamak için satın alındığını birçok uluslararası firmanın da 2050 yılı için net-sıfır karbon işletme hedefi koyduğu hatırlatılırken, şu değerlendirmeyi paylaştı;

Tamamı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hayata geçirdiğimiz temiz enerji üretimimiz ile şimdiye dek 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer karbon azaltımı sağladık. 2013’ten bu yana sera gazı emisyonunu azaltmak isteyen firmalara karbon kredisi satışı yapıp önemli bir değer daha yaratıyoruz. Birçok bakımdan Türkiye’nin cari açığını kapatma potansiyeline sahip bu sektörde, Akfen Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi güçlü ortaklarımızla yolumuza büyüyerek devam ediyoruz.

Şirketin toplam kurulu gücü 706 MW

2016 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu’nun (IFC) ortak olarak katıldıkları Akfen Yenilenebilir Enerji’de halihazırda Akfen Holding %66,91, EBRD %17,10 ve IFC %15,99 oranında pay sahibi.

Şirketin portföyünde Türkiye’nin 19 ayrı ilinde toplam kurulu güçleri 706 MW olan hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri bulunuyor.