Akfen Yenilenebilir 102 milyon dolarlık kaynak sağladı

Kredi şirketin ortaklarından EBRD tarafından sağlandı

12 Eylül 2018

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Akfen Yenilenebilir A.Ş.‘nin yenilenebilir enerji yatırımları için 102 milyon dolar kaynak sağlandığı açıklandı.

Akfen Yenilenebilir ve EBRD tarafından yapılan ortak açıklamaya göre kaynak toplam kurulu güçleri 242 MW olacak dört rüzgar enerjisi ve kurulu güçleri 85 MW olacak dokuz güneş enerjisi santralini hayata geçirmek için kullanılacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu tamamı temiz enerji kaynaklarına dayalı 1.000 MW’lık kurulu güce ulaşma hedeflerine ilerlediklerini kaydederken, özellikle rüzgar enerjisi alanındaki yatırımlara ve muhtemelen satın alımlara devam edeceklerini kaydetti.

EBRD ve IFC şirket ortakları arasında

Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinde, Akfen Holding A.Ş., Avrupa İmar Kalkınma Bankası ve Milletlerarası Finansman Kurumu (IFC) kuruluşları ortak bulunuyor.

Şirketin 22 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulu’nda hisse yapısında değişiklik gerçekleşmişti.

Kurul kararı ile Akfen Holding A.Ş.’nin şirketteki hissesi % 73,405’den %68,036’ya gerilemiş, EBRD ve IFC kuruluşlarının hisse oranları ise %13,297’den %15,982’ye yükselmişti.