Akenerji yenilenebilir gücünü artırıyor

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman yatırımları ile ilgili açıklamada bulundu.

23 Mart 2012

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, üç hidroelektrik santrali yatırımlarının inşaat sürecinde olduğu, bu yıl devreye girmesi beklenen Feke I, Himmetli ve Gökkaya HES projeleri ile Akenerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklı kurulu gücünün 388 MW’a, toplam kurulu gücünün ise 746 MW’a çıkacağını söyledi.

Dünya Gazetesinde yer alan haberde Danışman şunları ifade etti;  “2010 yılı mayıs ayında Ak-El Kemah Elektrik Üretim A.Ş.’den şirketimize devri gerçekleştirilen Erzincan ilinde kurmayı planladığımız Kemah HES projesinin kurulu gücü 198 MW olarak revize edilmiş olup üretim lisansının ve ÇED olumlu belgesinin tadil edilmesine yönelik çalışmalar Çevre ve Orman Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nezdinde sürdürülüyor. 2016 yılında tamamlayarak yılda ortalama 564 GWh elektrik üretimi planladığımız Kemah HES projesi, Akenerji’nin portföyündeki en büyük HES projesi” açıklamasında bulundu.

Akenerji Genel Müdürü ayrıca sahip oldukları yenilenebilir enerji kaynaklı santraller ile ürettikleri elektriğin 2011 yılında 897 GWh’e yükseldiğini, bu sayede toplam elektrik üretimlerinde yenilenebilir enerji payının 2010’daki yüzde 10 seviyesinden yüzde 35’e yükseldiğini söyledi.