Akenerji elektrik üretim kapasitesini ikiye katlayacak

Akenerji Genel Müdürü Danışman çalışmaları hakkında bilgi verdi

17 Mayıs 2012

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Akenerji’nin elektrik üretim kapasitesini iki kat artıracak projeler üzerinde çalıştıklarını bilgisini verdi.

Institue for International Research (IIR) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Enerji Projeleri ve Finansman Çözümleri” toplantısında Hürriyet gazetesinden Merve Erdil’in sorularını yanıtlayan Akenerji Genel Müdürü, Akenerji’nin elektrik üretim kapasitesini iki kat artıracak projeler üzerinde çalıştıklarını bilgisini verdi.

Erzincan Kemah’ta  200 MW güce sahip olacak büyük bir hidroelektrik projesinin geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini ve  2009 ile 2011 arasında HES’lere ağırlık verdiklerini belirten Danışman şunları söyledi;

“Beş santral bir yıldır çalışıyor. Geri kalan üçünü de bu yıl devreye alıyoruz. Geçtiğimiz hafta 27 MW’lık Himmetli HES’i devreye aldık. 30 MW’lık Feke 1 HES’i Haziran ayında, 30 MW’lık Gökkaya HES’i de Temmuz ayında devreye alacağız. Akenerji’nin portföyü yüzde 50 HES’lerden ya da yenilenebilir kaynaklardan oluşacak.”

Danışman bununla birlikte Hatay’da 900 MW kapasiteli yeni bir doğalgaz elektrik santrali projelerinin inşaatının devam etmekte olduğunu bildirirken, yıllık 7 milyar kWh elektrik üretecek projenin 2014 Temmuz ayında devreye gireceğini söyledi.

Ahmet Ümit Danışman, toplantıdaki konuşmasında Türkiye’nin kurulu gücünün son dört yılda yüzde 27 artış gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Kurulu gücümüz 2011 yılsonunda 53 bin MW seviyesine çıktı. Toplam elektrik talebinde 2020’ye kadar ortalama yüzde 7’lik artış bekleniyor. Ek kapasitenin gerçekleştirilebilmesi için elektrik piyasasında 2020’ye kadar 94 milyar dolarlık yatırım gerekiyor. 2012 yılında EPDK’ya yapılan lisans başvurularında artış olmasına karşın, her lisans verilen projenin de gerçekleşeceğini düşünmemek lazım. Bugün lisans verilen veya lisans verilmesi uygun bulunan başvurular 73 bin 450 MW, inşa aşamasındakiler 40 bin MW düzeyinde iken, yüzde 50’nin üzerinde ilerlemeye sahip projelerin kurulu gücü 6 bin 430 MW seviyesinde.”