Akbank sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşması imzaladı

Anlaşma üç ayrı sürdürülebilirlik kriteri içeriyor

7 Ocak 2022

Akbank NatWest Markets Plc ile Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşmasını imzaladığını bildirdi.

Bankanın açıklamasına göre NatWest Markets Plc ile gerçekleştirilen anlaşma cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması olmak üzere üç sürdürülebilirlik performans kriteri (ESG KPI’ları) de içerdi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu şunları kaydetti;

“Türk bankacılık sektörüne, gerçekleştirdiğimiz girişimlerle çevresel ve sosyal yönetişim alanlarında liderlik etmeye devem ediyoruz. Ekim ayında bankamızın gerçekleştirdiği 300 milyon dolarlık Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki ilk ESG-KPI bağlantılı repo anlaşmasının ardından yapmış olduğu bu hazine anlaşması ile bir kez daha sürdürülebilirliği bankacılık anlayışının merkezinde konumlandırıyor. Anlaşma ile yeni kömür santrali projesi kredilendirmeme taahhüdümüzü yineliyor, bankamız çalışanlarında dengeli bir cinsiyet dağılımı gözeteceğimizin sözünü veriyor ve elektrik ihtiyacımızın yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağımızı belirtiyoruz. Bankamızın yenilikçi ESG stratejisi, sadece bankacılık sektöründe değil, tüm özel sektörde örnek gösterilmeye devam ediyor.”

NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar da şunları söyledi;

“FX işlemlerini ESG KPI’larıyla uyumlu hale getirmede ve ‘sürdürülebilirlikle bağlantılı’ kavramını FX’e uyarlamada Akbank’la işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. NatWest’in hem bir bankayla hem de Türkiye’de imzaladığı ilk ESG FX anlaşması olmasıyla, bu anlaşma müşterilerimizin ESG amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olma hedefimizin bir başka örneğidir.”