Airfel Güneş Pili Üretmeyi Hedefliyor

Airfel güneş enerjisiyle çalışan split klima ile enerjisini güneşten alan kombi üretimi üzerinde çalışıyor.

13 Ocak 2009

Önder, yaptığı açıklamada, 2007’ye oranla Airfel’in cirosunun yüzde 23 artışla geçen yıl 195 milyon TL’ye yükseldiğini, 2008’de gerçekleşen stratejik ortaklıkları, Ar-Ge departmanının ürettiği yeni ürünleri ve ilk defa girdikleri uluslararası pazarlardaki başarılarıyla sektörde iddialı bir konuma geldiklerini söyledi.

Elde ettikleri ciroda, yurt içi bireysel sistemlerin payının yüzde 38, mühendislik sistemlerinin yüzde 47, ihracatın payının ise yüzde 15 olduğunu belirten Önder, Airfel’in, 2008’de hizmet verdiği ürünlerin genelinde yüzde 12’lik pazar payına ulaştığını bildirdi.

Önder, 2008’in kendileri için oldukça başarılı geçtiğini ifade ederek, ”Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımları aktif hale getirdik. Dünyanın en büyük klima üreticilerinden Mitsubishi Heavy Industries ve İtalya’nın en büyük kombi üreticilerinden Riello ile işbirliği anlaşmaları yaparak Avrupa pazarındaki iddiamızı ortaya koyduk” dedi.

Hendek’teki tesislerinde Türk mühendislerinin geliştirdiği, Türkiye’de ve dünyada bir ”ilk” olan çocuk odası kliması ve kalem kumanda ürününü hayata geçirdiklerini anlatan Önder, Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

2008’de Arjantin’e ilk ihracatı yaptıklarını, son 10 yılda hızla büyüme gösteren Arjantin klima pazarına Airfel markalı klimalarla girdiklerini, Arjantin’in en büyük elektronik marketlerinde yerlerini almaya başladıklarını ifade eden Önder, Çin’e panel radyatör satmaya başladıklarını ve Airfel distribütörlüğü verdiklerini anlattı.

Önder, ConAplus ve Conabase serileri gibi üretimini gerçekleştirdikleri klimaların 2008’de ilk kez satışa sunulması, kombi modellerinin artması ve radyatörde kapasitenin 2 katına çıkarılması sonucunda ihracatta 2007-2008 büyümenin yüzde 108 olduğunu, 25 milyon dolarlık ihracat ve 36’nın üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi.

”Uluslararası Firmalarla Görüşmelerimizde Son Noktaya Geldik”

Hasan Önder, 2009’da pazar paylarını artırmanın yanı sıra, satış kanalında yeni bir yapılanma içerisine gireceklerini, Türkiye genelinde 40 yeni Airfel ve 30 yeni Mitsubishi Heavy Industries shoowroom’u açmayı planladıklarını kaydetti.

Uluslararası firmalarla görüşmelerde son noktaya geldiklerini belirten Önder, ”2009’un üçüncü çeyreğinde Ar-Ge ve üretimi kapsayan bir ortaklık yapmayı hedefliyoruz. Bu yıl 3 yeni kombi modelini, infrared ısıtıcıyı, Üniversal kalem kumandayı ve Mitsubishi Heavvy Industries’in KX6 ürününü satışa sunacağız” diye konuştu

Yenilenebilir enerji ve piyasadaki yeni teknolojileri takip etmek amacıyla bir Ar-Ge ekibi oluşturduklarını, şu anda güneş enerjisi konusunda çok ciddi fizibilite çalışması yaptıklarını anlatan Önder, şöyle devam etti:

”Türkiye güneş enerjisi açısından çok şanslı. Amacımız; güneş enerjisi panellerini yapmak değil de, panelin içindeki hücreleri üretmektir. Güneş pili üretmek… Onunla ilgili teknolojik çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de 3 üniversite ile çalışıyoruz. Dünyada olabilecek en yeni teknolojiye yatırım yapmak istiyoruz. Hem ihraç etmek hem de güneş enerjisiyle panel üreten uygulamacı firmalara satış yapmak istiyoruz. Ayrıca güneş enerjisiyle çalışan split klima, enerjisini güneşten alan ve hiç elektrik kullanmayan kombi üzerinde de çalışıyoruz.”

”Global Kriz Planlarımızı Değiştirmeyecek’

Global krizin planlarını değiştirmeyeceğini ifade eden Önder, 2009’da da istikrarlı büyümeye devam ederek, sektörün en iddialı oyuncularından biri olacaklarını, yeni ürün ve satış kanalı yapılanmalarıyla pazar paylarını artıracaklarını kaydetti.

Hasan Önder, Airfel için 2009’un yapılanma yılı olacağını, organizasyonlarını gözden geçireceklerini ticari hale gelmeyi bekleyen 3 projeleri bulunduğunu ifade ederek, ”Onları hayata geçirmeye çalışacağız. Cirosal olarak yüzde 8 gibi gibi büyüme hedefliyoruz” dedi.

Krizin ısıtma soğutma sektörüne hemen yansımadığını belirten Önder, ”İnşaatlar devam ediyordu. Birçok alışveriş merkezi ve otel yapıldı. Birçok yabancı firma Türkiye’ye direkt yatırım yaptı. Bunlar devam eden çalışmalar olduğu için sektörümüze krizin gelme ihtimali hemen olmuyor. İnşaatlar durduktan, 6 ay sonra bize yansımaları oluyor” diye konuştu.

Türkiye’de ısıtma, soğutma pazarının yüzde 5 artışla yaklaşık 1,9-2 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına dikkati çekerek, krizin yavaş yavaş sektörü saracağını, Temmuz-Ağustos aylarına kadar zorlu bir dönemin kendilerini beklediğini, ciroların 2007 seviyelerinde gerçekleşebileceğini ifade etti.

Airfel Genel Müdürü Önder, önümüzdeki dönemde yoğuşmalı kombi satışlarının artacağını düşündüklerini, yeni regülasyonda belli metrekarelerin üzerindeki binalarda merkezi sistem olacağını, bu nedenle kazan satışlarının yükseleceğini kaydetti. (AA)