Ağaoğlu Umutlu HES türbinlerini için Zhejiang Orient ile anlaştı

Ağaoğlu Enerji’nin Umutlu HES projesinin türbinlerini Çinli  Zhejiang Orient  sağlayacak

12 Mart 2012

Ağaoğlu Enerji Amasya’da hayata geçireceği Umutlu HES projesinin türbinlerinin tedariki için Çinli Zhejiang Orient şirketi ile anlaşma imzaladığı açıklandı.

Açıklamada 1.5 yılda ve 55 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçecek olan HES projesinin 21.5 MW kurulu güce sahip olacağı belirtildi. Santral projesi Ağaoğlu Enerji grubu şirketlerinden GA Elektrik Enerjisi Üretim Satış San. ve Tic. A.Ş. tarafından hayata geçirilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Ali Ağaoğlu şunları söyledi;

“Temiz enerji yatırımlarımıza 2012 itibarıyla ivme kazandırmayı hedeflemiştik. Bu doğrultuda, faal olan iki rüzgar santralimizde geçen hafta 21 MW kapasite artışı için Vestas ile anlaşma imzaladık ve hemen ardından bu kez Çinli Zhejiang Orient ile hidroelektrik santrali için anlaştık. Türkiye’nin cari açığının yarısından fazlasını enerji ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için özel sektörün enerji yatırımlarını artırması gerekiyor. Ağaoğlu olarak bu konuda üzerimize düşeni süratle gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu da milli enerji kaynaklarımıza yönelerek gerçekleştiriyoruz. Ağaoğlu olarak rüzgarda 600 MW, hidroelektrik santrallerinde 200 MW, termikte 450 MW hedefimizi 2015 yılında yakalamış olacağız. Bu yatırımlarla yılda 5 milyar kWh elektrik enerjisi üretiyor olacağız” dedi.

Ağaoğlu yenilenebilir enerji projeleri için 3 yılda 2.5 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.