Ağaoğlu Enerji Şah RES’i Tamamen Devreye Aldı

Ağaoğlu Enerji Türkiye’nin en yüksek üretim kapasiteli rüzgar enerjisi santrali Şah RES’i devreye aldı.

3 Ağustos 2011

Ağaoğlu Enerji’nin 2010 Eylül ayında Bandırma’da temelini attığı Şah Rüzgar Enerjisi Santrali’nin tamamının devreye alındığı ve ticari üretime başlandığı açıklandı.

250 milyon TL’lik yatırım ile gerçekleşen santral 93 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye’nin en yüksek kapasiteli rüzgar enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Santralin tamamen devreye girmesi ile Ağaoğlu Enerji’nin toplam kurulu gücü ise 126 MW’a yükselmiş oldu.

Konu hakkında açıklama yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu toplam yıllık enerji üretiminin 380 milyon kWh olması beklenen Şah RES’in modern ve çevre dostu bir enerji santrali olduğunu vurgularken, santralin nüfusu 140 bin olan Bandırma’nın elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabileceğini söyledi.

Enerji yatırımlarına Bandırma’da gerçekleşecek Edincik RES ve İzmir’de gerçekleşecek Seferihisar RES projeleri ile devam edeceklerini belirten Ağaoğlu, bunlarla beraber Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova’da gerçekleştirmek istedikleri RES projelerinin ise lisanslama çalışmalarının devam ettiğini, bu projelerin de devreye girmesi ile rüzgar enerjisindeki toplam kurulu güçlerinin 760 MW’a çıkacağını söyledi.

Ağaoğlu Enerjinin rüzgar enerjisi yanında hidro elektrik alanında da yatırımları olduğunu ifade eden Ali Ağaoğlu Bingöl, Amasya ve Gürcistan’da olmak üzere toplam kurulu güçleri 200 MW olacak 6 HES projesinin inşaatına önümüzdeki aylarda başlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Ali Ağaoğlu enerji talebinin karşılanmasında yakın gelecekte yaşanabilecek sıkıntılara karşı önlem alınması adına yeni enerji yatırımlarının son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Ağaoğlu Enerji 2015 yılında 1.000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.