Ağaoğlu Enerji iki RES projesine daha başlıyor

Projelerde kullanılacak türbinleri Nordex sağlayacak

20 Aralık 2016

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex’in Türkiye’deki iki ayrı rüzgar enerjisi projesine daha türbin tedariği sağlayacağı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Ağaoğlu Enerji portföyünde yer alan Esenköy ve Kürekdağı rüzgar enerjisi projeleri toplam güçleri 68,4 MW olacak 19 adet N117/3600 rüzgar türbininden oluşacak.

Nordex tarafından geliştirilen en son modellerden biri olan 3.6 MW gücündeki bu türbinlerden ilki geçen ay Almanya’daki bir projede devreye alınmıştı.

Tedarik anlaşması dolayısı ile geçen hafta İstanbul’da iki şirketin temsilcilerinin katıldığı bir imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu her iki proje için toplamda 330 milyon liralık yatırım yapacaklarını ve santralleri 30 Eylül 2017 tarihine kadar tamamlayarak elektrik üretimine başlayacaklarını söyledi.

Ali Ağaoğlu 850 milyon TL’lik yatırım ile 2018 ilk çeyreğinde devreye almayı planlandıkları 125 MW kapasiteli Tatlıpınar RES ile 39 MW kapasiteli Kartal RES projeleri için de 2017 başında türbin tedarik sözleşmelerinin yapılacağı bilgisini verdi.

Ağaoğlu Enerji bu yıl İzmir’de Seferihisar RES projesini de devreye almıştı. 14,3 MW gücündeki bu santralin türbinleri de Nordex tarafından sağlanmıştı.