Ağaoğlu Balıkesir RES projesinde de Nordex ile çalışacak

Santral 125 MW gücünde olacak

27 Aralık 2017

Ağaoğlu Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar yatırımlarından biri olacak Balıkesir RES projesi için türbin siparişlerini verdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 125 MW kurulu gücünde olacak projede Nordex tarafından sağlanacak rüzgar türbinleri kullanacak.

Projenin toplam yatırım tutarı 735 milyon TL olacak iken şirketin 2018’de yenilenebilir enerji alanında gerçekleştireceği toplam yatırım tutarı ise 1 milyar TL’yi bulacak.

Proje için Ağaoğlu Enerji ile Nordex Energy GmbH arasında imzalanan sözleşmenin toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2017’de Bursa ve Yalova’da toplam 68,4 MW kurulu güce sahip iki rüzgar enerjisi projesini devreye aldıklarını hatırlattı.

Ali Ağaoğlu rüzgar türbin ve kulelerinin Türkiye’de yerli olarak üretilmesinin de 2017’nin Ekim ayı itibari ile 42 milyar dolar olan Türkiye’nin cari açığına olumlu katkı sağladığına vurgu yaptı.

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Hakkı Ağaoğlu da şunları kaydetti;

“Geçtiğimiz yıl Nordex Energy GmbH ile imzaladığımız sözleşme ile Bursa ve Yalova RES projeleri için 330 milyon liralık yatırıma imza atmıştık. Bu yatırımla birlikte geçen yıl toplam 700 milyon liralık enerji yatırımı gerçekleştirmiştik. 68,4 MW Kurulu güce sahip Bursa ve Yalova RES projelerini işletmeye aldık. Bu iki RES projesinden 160 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

2020’ye kadar Konya Sertavul’da 450 MW kapasiteli tek sahada Türkiye’nin en büyük RES projesi olan şu anda lisanslama aşamasında bulunan projemizde Ağaoğlu Enerji Grubu 1.000 MW kapasiteli kurulu güce ulaşacak. Bununla birlikte yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacağız.”

Nordex Energy GmbH Türkiye Satış Müdürü Habib Babacan da toplantıda şunları söyledi;

“Yenilenebilir enerji alanında önemli gruplardan biri olan Ağaoğlu’nun bize karşı olan güveni ve teveccühlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yatırımlarımız uzun vadede devam edecek.”