AFD Türkiye’ye 250 milyon avroluk daha finansman sağlıyor

Kaynak Türkiye’nin karbon salımlarını azaltacak iki ayrı proje için sağlanacak

20 Aralık 2016

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomisine katkı sağlayacak iki ayrı projeye daha toplamda 250 milyon avroluk finansman sağladığını açıkladı.

AFD tarafından yapılan açıklamada finansmanın 100 milyon avroluk bölümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilecek M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy-Kabataş metro hattı projesinin  kısmi finansmanı için sağlandı.

2019 yılında tamamlanarak hizmete alınması beklenen 22,7 km uzunluğundaki hattın mevcut T1, M2 ve M3 metro hatları ile deniz taşımacılığı ile bağlantıyı sağlayarak Şişli, Levent, Maslak bölgelerindeki birçok iş ve yaşam merkezine ulaşmayı mümkün kılması hedefleniyor.

Bu metro hattının yılda 42 bin tonluk karbondioksit salımını engelleyeceği öngörülüyor.

Ormanlar için 150 milyon avro

AFD150 milyon avroluk ikinci finansmanı ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar için sağladı.

Hazine Müsteşarlığı ile imzalanan anlaşma kapsamında sağlanan finansman ile Orman Genel Müdürlüğü’nün ağaçlandırma, orman yangınlarıyla mücadele, coğrafi bilgi sistemleri ve orman köylülerine destek konusundaki faaliyetleri desteklenecek.

OGM’nin bu kaynak kapsamında gerçekleştireceği faaliyetler, yaklaşık 375.000 hektarlık alanın yeni ağaçlandırılmasını, 688.000 hektarlık alanın erozyonla mücadele ağaçlandırmalarını ve ormanların ve çayırların rehabilitasyonunu kapsayacaktır.

Ayrıca, sağlanan finansman sayesinde yangınla mücadele araçlarının, coğrafi bilgi sistemlerinin geliştirilmesi ve orman köylülerine yönelik sosyo-ekonomik destekler sağlanması da mümkün olacak.

Bu finansman, 2013 yılında Ormanı Genel Müdürlüğü ile Fransız Ulusal Orman Ofisi arasında Akdeniz bölgesinde erozyonla mücadelede deneyimler, araçlar ve bilgi birikimleri, orman yangınları ve ormanların iklim değişikliğine adaptasyonu ile ilgili konular üzerine başlatılan teknik işbirliğini tamamlıyor.