Adana’nın ilk sürdürülebilirlik fuarı REWA Anatolia 15-17 Şubat 2024’de düzenlenecek

REWA Anatolia – Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı Adana’nın sürdürülebilirlik alanındaki ilk fuarı olacak

29 Kasım 2023

15-17 Şubat 2024 tarihlerinde Adana TÜYAP’ta REWA Anatolia – Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı etkinliğinin düzenleneceği bildirildi.

Etkinliği düzenleyecek Solis Renewable Hub tarafından yapılan açıklamaya göre Adana’nın sürdürülebilirlik alanındaki ilk fuarı olacak REWA Anatolia Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ve Adana Ticaret Odası tarafından destekleniyor.

Başta Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere dünya genelinden 5 bin 500’ü aşkın sektör profesyonelinin ziyaret etmesi beklenen fuarda 80’i aşkın katılımcı firma “Atık Yönetimi”, “Geri Dönüşüm ve Bertaraf Etme”, “Kentsel Atık Yönetimi”, “Ulaşım ve Temizlik Araçları”, “Tesis, Makine ve Ekipman”, “Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler” ile “Sürdürülebilirlik” gibi başlıklarda sundukları çözüm ve teknolojileri paylaşacak.

TÜYAP Adana’da gerçekleşecek fuara paralel olarak organize edilecek konferans kapsamında düzenlenecek 25 oturumda ulusal ve uluslararası 100’ü aşkın uzman konuşmacı yer alacak.

Aynı zamanda fuar kapsamındaki B2B toplantıları ile toprak, hidrosfer, kıyı ve kent alanlarının restorasyonu ve ekolojik yapının canlandırmasına yönelik özellikle sektörel tedarik zincirlerinde döngüsel ekonomi ilkelerinin benimsenmesi gibi önemli konular ele alınacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi.

Dünya büyük bir telaş içinde. Çoğunluğu insan kaynaklı nedenlerle iklim değişiyor ve dünya ısınıyor. Kağıt üzerinde 1.5 derece ısınma göreceli olarak çok büyük bir fark gibi algılanmasa da yaratmakta olduğu ve yaratacağı etki çok büyük. Atıklar da sera gazı emisyonlarının yükselmesi başta olmak üzere su, toprak, hava gibi kaynakların geri dönülemez şekilde kirlenmesine neden oluyor. Sürdürülebilir geleceğe inanan ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiren Solis Renewable Hub olarak, sanayileşmede ülkemizin öncü illerinden, gelişmiş üretim altyapısı, yapımı devam eden mega projeleri ile genç ve dinamik bir nüfusa sahip Adana’da, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Adana Ticaret Odası’nın (ATO) destekleri ile REWA Anatolia – Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı’nı düzenleme kararı aldık.

Mottolarını “Yerel Çözümler, Küresel Etki: REWA Anatolia Adana” olarak belirlediklerini ifade eden Feraye Gürel, küresel bir sorun olan atıkta, çözümün yerel ve küresel önlemlerin birbirlerini destekleyici şekilde hayata geçmesinde olduğunu vurgularken, bu kapsamda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik ortaklığına inandıklarını bu doğrultuda 81 ilden büyükşehir ve ilçe belediyelerinin REWA Anatolia’da yer alabilmeleri için girişimlerde bulunduklarını, Adana Valiliği, AOSB ve ATO desteği ile de fuarda imalat sanayisi ile geri dönüşüm ve atık alanında faaliyet gösteren firmaların hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak yer alacaklarını bildirdi.