AB’nin Sera Gazı Salımını Azaltacak Yeni Ulaşım Stratejisi

Avrupa Komisyonu ulaşım sektöründe sera gazı salımının azaltılması için kolları sıvadı.

3 Kasım 2010

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu ulaşım sektöründe sera gazı salımının azaltılması için kolları sıvadı. Komisyon, Ulaştırma Politikası konulu Beyaz Kitap’ta önerilen tekliflerin bir parçası olarak, yeni hazırladığı yasa tasarısıyla taşıma araçları kullanıcılarına sera gazı salımı ve gürültü gibi zararların bedelini ödetmeyi planlıyor.

Ulaşım sektöründe sera gazı salımlarında son yıllarda ciddi bir atış gözlenmekte. Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, 1990 ile 2008 yılları arasında %24’lük bir artış söz konusu.

Komisyon yeni hazırladığı yasa teklifiyle ulaşım sektöründeki sera gazı salımlarının ve gürültü gibi benzeri zararların AB’nin iklim değişikliği ile mücadele programının önemli bir parçası olarak, araç kullanıcıları tarafından ödenmesini ön görüyor.

Aralık ayında yayınlanacak yasa teklifi ulaşım alanında maliyetlerin zaten pahalı olan petrolün fiyatının artmasın bağlı olarak artabileceğini ortaya koyarken, sektörün en büyük sıkıntılarından biri olan emisyon salımının artmaya devam etmesinin yanı sıra kalifiye iş gücünün sınırlı olduğunun da altını çiziyor.

Yasa teklifi, ayrıca petrolde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla sera gazı salımının azaltılmasının ulaşım sektörünün geleceği için öncelikli olduğunun altını çiziyor.