ABD’nin karbondioksit emisyonlarında tarihi gerileme

Ülkenin elektrik üretimi kaynaklı emisyonları son 27 yılın en düşük seviyesine geriledi

9 Ağustos 2015

ABD’nin elektrik üretimi kaynaklı karbondioksit emisyonlarının son 27 yılın en düşük seviyesine gerilediği bildirildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanan verilere göre ülkenin elektrik üretiminden kaynaklı sera gazı emisyonları Nisan ayında bir önceki aya göre 20 milyon tondan fazla azalarak, 128 milyon ton seviyesine geriledi.

Bu emisyonların 89.4 milyon tonu kömür, 36.4 milyon tonu ise doğal gaz kullanımından kaynaklandı.

EIA tarafından konu ile ilgili yayınlanan açıklamada bu rakamın 1988 yılının Nisan ayından sonraki en düşük seviye olduğuna dikkat çekilirken, bu olumlu gelişmenin başlıca nedeni olarak ise ülkenin Nisan ayı elektrik üretiminde kömürün payındaki gerilemesi gösterildi.

Bu yılın Nisan ayında ABD tarihinde bir ilk yaşanmış ve ülkenin elektrik üretiminde kömürün payı ilk defa ikinci sıraya gerilemiş, doğal gaz ise ana enerji kaynağı olmuştu.

Bu dönemde ABD’nin elektrik üretiminin yüzde 31’i doğal gaz, yüzde 30’u ise kömür kaynaklı olarak sağlanmıştı. Verilere göre bir yıl öncenin aynı ayına göre ABD’nin doğal gaz kaynaklı elektrik üretimi yüzde 21 oranında artarken, kömür kaynaklı elektrik üretimi ise yüzde 19 oranında gerilemişti.

İdarenin açıklamasında kömürden elektrik üretiminin doğal gaza göre yüzde 71 ila yüzde 79 arasında daha fazla karbondioksit emisyonuna neden olduğu da hatırlatıldı.

Elektrik üretimi ABD’nin toplam karbondioksit emisyonları içinde yüzde 37 paya sahip iken, ülke küresel ölçekteki karbondioksit emisyonlarının yüzde 17’sini tek başına gerçekleştiriyor. Sıralamanın ilk sırasında ise yüzde 27’lik pay ile Çin yer alıyor.