ABD’li şirket üretim için Çin’e gidiyor

Ascent Solar Technologies Çin yerel yönetimi ile ortak fabrika kuruyor

3 Ocak 2014

ABD, Kolorado merkezli Ascent Solar Technologies şirketi Çin’de üretim yapmak üzere işbirliği geliştirdiğini açıkladı.

İnce filmli esnek güneş elektriği modülleri geliştiren şirket tarafından yapılan açıklamada Çin’in Suçian şehri yönetimi ile geliştirilen ortak girişim ile şehirde 100 MW kapasiteye sahip güneş paneli fabrikası kurulacağı bildirildi.

Taraflar arasında yapılan anlaşma neticesinde şehir yönetimi Ascent Solar’a 32.5 milyon dolarlık nakit kaynak sağlayacak iken, üretimin yapılacağı fabrikayı ve ofis alanlarını 5 yıl boyunca kirasız olarak kullandıracak. Şehir yönetimi bununla birlikte şirketin yöneticilerine, mühendislerine ve araştırmacılarına 3 yıl boyunca ücretsiz konut sağlayacak.

Ascent Solar Technologies katma değer vergisinden ilk 2 yıl tamamen, sonraki üç yıl boyunca ise yüzde 50 oranında muaf olacak. Şirket kurumlar vergisinden ise 5 yıl boyunca tamamen muaf olacak.

Şirketin açıklamasına göre Ascent Solar Technologies ilk aşamada ortak girişimde yüzde 25’lik hisseye sahip olacak iken, 5 yıl içinde fabrikayı inşa maliyeti üzerinden, şehir yönetiminin kontrolünde olan hisseleri de 5 yıl sonra yönetime nakit maliyetinin 1.5 katı değeri üzerinden satın alma hakkına sahip olacak.

İlk 25 MW’lık üretim hattının 2016 yılının ilk çeyreğinde devreye alınması planlanan fabrika tam kapasiteye ise 6 yıl içinde ulaşacak.

Ascent Solar 2013’ün üçüncü çeyreğinde 274,800 dolarlık gelire karşılık 10.14 milyon dolarlık zarar açıklamıştı.