ABD’li Firmalar Türkiye’deki Yenilenebilir Enerji Yatırımları ile İlgileniyor

ABD’li firmalar Türkiye’deki yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgileniyor

9 Ağustos 2009

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Başkanı Uğur Terzioğlu, ABD Büyükelçisi ve Ticaret Müsteşarı ile görüşmede ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin en az Avrupa-Türkiye arasındaki ticaret hacmi büyüklüğüne ulaşmasının hedeflenmesi gerektiğinin söylendiğini bildirdi.

TABA/AmCham’den yapılan yazılı açıklamada, TABA/ AmCham Genel Başkan Uğur Terzioğlu başkanlığında, Başkan Yardımcıları Fatih Erdem, Ahmet Taçyıldız, Muzaffer Arslan, Nilgün Yamaner ve Ankara Şubesi Başkanı İlkem Şahin’den oluşan heyetin, ABD Büyükelçisi James Jeffrey ve Ticaret Müsteşarı James Fluker ile biraraya geldiği belirtildi. Terzioğlu, özellikle enerji, altyapı, gayrimenkul ve turizm konularında iki ülke arasında birçok yatırım ve ticaret imkanı bulunduğuna değinilen görüşmeler sırasında, ABD’li firmaların Türkiye’de özellikle turizm, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji konularıyla ilgilendiğini, yatırımların finansmanında ABD’nin etkin bir rol üstleneceği konusunun ele alındığını belirtti.

Türk yatırımcıların ilgi duyacağı alanların da belirlendiğini ifade eden Terzioğlu, krizin derinden etkilediği ve varlık fiyatlarının bazı durumlarda maliyet fiyatının dahi altına indiği ABD gayrimenkul pazarına girmek isteyen yatırımcılara yol göstermeye dair girişimlere başlanılması konusunda görüş birliğine varıldığını vurguladı. Uğur Terzioğlu, Türkiye’nin bölge ülkeleriyle yaptığı ticaretin bölge barışına katkısını ABD’nin gözardı edemeyeceğinin vurgulandığı görüşmede, ABD’nin bu ticari inisiyatifi desteklediğinin de özellikle altının çizildiğini anlattı.

Toplantıda iki ülke arasında birçok ortak noktanın ele alındığını ifade eden Terzioğlu, Türkiye’nin başta tüm müslüman ülkeler olmak üzere bölgedeki diğer ülkelere dinamizmi, ihracat başarısı ve hızla yükselen ticaret hacmi bakımından mükemmel bir örnek oluşturduğuna işaret edildiğini ifade etti. Terzioğlu şunları kaydetti: ”ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyareti esnasında Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantılarda karşılıklı ticaretin geliştirilmesi konusunda çok hassas oldukları ve bu konuda her türlü desteğin verilmesi gerektiği belirtildi. Görüşmede ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin en az Avrupa-Türkiye arasındaki ticaret hacmi büyüklüğüne ulaşmasının hedeflenmesi gerektiği söylendi. Bu bağlamda TABA/AmCham’e de büyük görev düştüğü tekrarlandı.”