AB’den İkinci Kyoto Protokolü’ne Katılmak İçin Koşul

Dünyadaki karbon salımlarının yüzde 11’ini yaratan Avrupa Birliği’nin çevre bakanları, ikinci dönem bir Kyoto Protokolü’ne katılmayı, ancak kirliliğin büyük kısmını gerçekleştiren ülkelerin de katılması halinde kabul edeceklerini açıkladı.

14 Ekim 2011

Lüksemburg’da bir araya gelen AB çevre bakanları, Kasım sonunda Güney Afrika’nın Durban kentinde başlayacak iklim konferansı öncesi müzakere için pozisyonlarını belirledi.

Avrupa Komisyonu’nun çevreden sorumlu üyesi Connie Hedegaard, Reuters’a yaptığı açıklamada ‘Yalnız olduğunuz bir mücadeleyi sürdürmenin ne anlamı var? Kalan yüzde 89’luk kesimden de bir şeyler gelmesi gerekir.’ dedi.
Avrupa Birliği, en fazla emisyonu gerçekleştiren ABD, Çin ve Hindistan’ın, protokole katılması için bir yol haritası talep etti.

Kyoto Protokolü önümüzdeki yılın sonunda bitiyor ve yorumcular, o zamana kadar yeni bir küresel anlaşmanın hazırlanması için zaman kalmadığını söylüyor.

Hedegaard, ‘İkinci dönem bir anlaşmayı koşulsuz kabul edersek, bazıları Durban’ı kurtardığımızı söyleyebilir. Ancak Durban, bir tonluk emisyonun bile önüne geçmiş olmaz.’ dedi.

AB’de elde bulunan kirletme izinlerinin kullanılması ya da satılması konusunda da görüş ayrılıkları bulunuyor.