ABD’de “Yerli Malı” Rüzgar Türbini Mücadelesi

ABD Kongresine rüzgar enerjisi yatırım teşviklerinde “yerli malı” kullanımı zorunluluğu getirilmesi için kanun teklifi sunuldu Önderliğini Demokrat Parti New York senatörü Charles Schumer'in yaptığı ABD'li dört senatör ABD kongresine ülkedeki yenilenebilir enerji yatırımlarının geleceğini etkileyebilecek bir yasa teklifi sundu. Senatörlerin sunduğu teklif ABD hükümetinin yenilenebilir enerji yatırımları için hibe kredi ile vergi indirimi gibi çeşitli… View Article

12 Mart 2010

ABD Kongresine rüzgar enerjisi yatırım teşviklerinde “yerli malı” kullanımı zorunluluğu getirilmesi için kanun teklifi sunuldu

Önderliğini Demokrat Parti New York senatörü Charles Schumer'in yaptığı ABD'li dört senatör ABD kongresine ülkedeki yenilenebilir enerji yatırımlarının geleceğini etkileyebilecek bir yasa teklifi sundu. Senatörlerin sunduğu teklif ABD hükümetinin yenilenebilir enerji yatırımları için hibe kredi ile vergi indirimi gibi çeşitli imkanların sağlanmasında bu yatırımlarda tamamen ABD'de üretilmiş ürünlerin kullanımının zorunlu olmasını öneriyor.

Bu çalışmaları için ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'a da bir mektup gönderen senatörler ABD hükümetinin sağladığı imkanlardan yararlanan yabancı firmaların Amerikan halkının vergileri ile oluşturulan bu fonların yüzde 79'unu ABD dışına götürdüklerini ve şimdiye kadar 2 milyar dolardan fazla kaynağın bu yolla Avrupa ve Çin'e giderek o ülkelerde istihdam artışına neden olduğunu iddia ettiler.

Senatörler Hazine Bakanı'ndan bu firmaların projeleri yolu ile ABD'de kendi ülkelerinden daha fazla istihdam yarattıklarını kanıtlanıncaya kadar da elde ettikleri imkanların durdurulmasını talep ettiler. Konu hakkında açıklama yapan Amerika Rüzgar Enerjisi Birliği (AWEA) Başkanı Denise Bode ise bu teklifin gerçekçi olmadığını zira özellikle rüzgar türbinlerinin tamamen ABD'de üretilmesinin teknik olarak mümkün olmadığını, olsa dahi ülkenin üretim kapasitesinin bu talebi karşılayamayacağını söylerken halihazırda ABD'de türbinlerin zaten yüzde 50'den daha fazla oranda ABD'de üretilen çelik ve diğer parçalardan oluştuğunu belirtti.

Diğer bir noktaya daha dikkat çeken Bode ABD'de şu an için büyük ölçekli rüzgar türbinlerinin test edilmesine olanak sağlayacak bir test merkezinin kurulma aşamasında olmak ile beraber halihazırda bulunmadığını, sadece bunun için bile ABD rüzgar sektörünün Avrupa ile işbirliği yapması gerektiğini aksi takdirde üretilecek büyük ölçekli türbinlerin yeterince test edilememesinin istenmeyecek sonuçlar doğurabileceğini iddia etti. Bir konferans arasında konu hakkındaki görüşleri sorulan Amerikan Enerji Bakanı Steven Chu ise rüzgar enerjisi santrali yatırımı yapan bir çok yabancı şirketin yatırımlarında zaten 2/3 oranında ABD menşeli ürünler kullandığını hatırlatırken sırf rüzgar türbini parçalarının tamamı ABD'de üretilmiyor diye bu yatırımları durdurmanın veya engellemenin doğru olmayacağını söyledi.

Chu açıklamasının devamında ise küresel rüzgar pazarına dair bazı incelikli konuları kongre üyeleri ile ilgili çalışmalarda paylaşacağını da dile getirdi. New York Senatörü Charles Schumer daha önce Teksas'da ABD-Çin ortaklığı ile yapılacak olan rüzgar enerjisi yatırımına da karşı çıkmıştı. Schumer'e göre Amerikan halkının vergileri ile desteklenen bu yatırım ile ABD'de 300 kişilik istihdam yaratırken türbinlerin Çin'de üretilmesi nedeni ile bu ülkede 3000 kişilik istihdam yaratılacağını bunun da doğru olmadığını söyleyerek muhalefet etmişti. Ortaklık bunun üzerine geri adım atarak ABD'de rüzgar türbini parçaları üretecek ve 1000 kişilik istihdam yaratacak bir fabrika kuracaklarını açıklamıştı.