ABD’de yenilenebilir nükleeri geçti

1984’den beri ilk defa yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi ilk defa iki ay boyunca nükleer enerjiyi geçti

9 Temmuz 2017

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mart ayından sonra Nisan ayında da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik miktarının nükleer enerji santrallerinde gerçekleşen üretimi geçtiği bildirildi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından yayınlanan açıklamada Kaliforniya eyaletinde yağışların fazla olması sayesinde hidroelektrik santrallerindeki ve 2016’daki yüksek yatırımlara bağlı olarak rüzgar ve güneş enerjisi santrallerindeki elektrik üretiminin artması gösterildi. Bununla birlikte bazı nükleer enerji santrallerinin bakım ve yakıt ikmal dönemlerine girmiş olması da bu sonuçta etkili oldu.

Açıklamadaki bilgilere göre ABD’de hidroelektrik santrallerinden sağlanan elektrik üretimi 2017’de 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 14, rüzgar enerjisinden üretim yüzde 16, güneş enerjisinden üretim ise yüzde 65 oranında artış gösterdi.

İdarenin öngörülerine göre ülkenin rüzgar enerjisinden elektrik üretimi 2017’nin tamamı için 2016’ya göre yüzde 8 oranında artış gösterecek. Güneş enerjisinden elektrik üretiminde ise yüzde 40 oranında artış görülecek.

Bununla birlikte yaz aylarında elektrik tüketiminin artması ve bakımdaki nükleer enerji santrallerin devreye girmesi ile birlikte nükleer enerjinin ABD elektrik arzındaki payı yükseltmeye devam edecek ve 2017’nin tamamı için nükleer enerji kaynaklı elektrik üretimi yenilenebilir enerji kaynaklı üretimi geçecek.

ABD’de geçtiğimiz yıl devreye giren yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 60’ını rüzgar ve güneş enerjisi alanındaki yatırımlar oluşturmuştu.