ABD’de Trump’a karşı iklim yasası kabul edildi

Yasa önerisi Temsiciler Meclisi’nde kabul edildi

3 Mayıs 2019

ABD Temsilciler Meclisi’nde iklim değişikliği alanında sembolik önemi olan bir yasa önerisi kabul edildi.

Temsilciler Meclisi’nin 224 Demokrat Partili üyesinin imzası ile sunulan düzenleme ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çıkma işlemlerinde federal bütçeden kaynak kullanmasını engellenmesini içeriyor.

Öneride ayrıca Trump yönetiminin ABD’nin ulusal iklim taahhütlerine uyması ve 120 gün içinde bu alandaki yükümlülüklerini yerine getirmek için planlarını açıklaması hükümleri de yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’nde 231 kabul oyuna karşılık 190 ret oyu ile geçen önerinin yasalaşması için ABD Senatosu’nda onaylanması gerekiyor.

Önerinin Cumhuriyetçi Parti’nin ağırlığa sahip olduğu ABD Senatosu’nda gündeme alınması ve kabul edilmesi ihtimalinin yok denecek kadar az olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye ile birlikte son 12 ülke anlaşmayı halen onaylamadı

Paris İklim Anlaşması 2015’in Aralık ayında 194 ülke ve Avrupa Birliği temsilcisi tarafından kabul edilmişti. Nikaragua ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin de anlaşmayı daha sonra kabul etmesi ile anlaşmadaki taraf sayısı 197’ye yükselmişti.

Anlaşma 2016’nın Ekim ayında anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısının 72’ye, bu ülkelerin küresel sera gazı emisyonlarındaki payının ise yüzde 56,75’e ulaşması ile bu tarihten 30 gün sonra resmi olarak yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, küresel sera gazı emisyonlarının en az yüzde 55’inden sorumlu, en az 55 ülkenin ulusal meclisleri tarafından onaylanması gerekiyordu.

ABD Başkanı Donald Trump ise 2017 Haziran ayında yaptığı açıklama ile ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekeceğini duyurmuştu.

Bununla birlikte Paris İklim Anlaşması Türkiye ile birlikte Angola, Eritre, Güney Sudan, Irak, İran, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Rusya, Umman ve Yemen olmak üzere son 12 ülkede ulusal meclislerinde onaylanmadığı için yürürlüğe girmemiş durumda.