ABD’de rüzgâr enerjisi alım anlaşmaları 17 GW’a ulaştı

Rüzgâr yatırımcıları geçen yıl 4.447 MW’lık güç için anlaşma imzaladılar

24 Haziran 2020

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsal elektrik tüketicileri tarafından satın alınan rüzgâr enerjisi üretim kapasitesi 17 GW’a yaklaştı.

Amerikan Rüzgâr Enerjisi Birliği (AWEA) ülkedeki rüzgâr yatırımcıları ile elektrik alım sözleşmesi imzalayan kurumsal şirketler ile ilgili bir çalışma yayınladı.[1]

Çalışmadaki verilere göre ülkede 2013 yılında yalnızca 800 MW gücündeki rüzgâr projesi için elektrik alım anlaşması imzalanırken, bu rakam 2019 yılında 4.447 MW’lık artış ile 16.857 MW’a yükseldi.

140’dan fazla büyük şirket tarafından imzalanan bu anlaşmaların 10.281 MW’lık bölümü halihazırda devrede olan santraller için 6.557 MW’lık bölümü ise çeşitli aşamalardaki projeler için yapıldı.

AWEA çalışmasında şirketlerin bu anlaşmaları yalnızca sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında karbon ayak izlerini düşürmek için değil, aynı zamanda elektrik fiyatları dalgalanmalarından etkilenmemek için yaptıklarına da dikkat çekildi.

Çalışmada rüzgâr enerjisi üretim maliyetlerinin 2009 yılına göre %70 oranında gerilediğine ve rüzgarın halihazırda ABD’nin birçok bölgesinde en ucuz elektrik üretim kaynağı olduğu da ifade edildi.

Çalışmada şirketlerin bunu yalnızca sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında karbon ayak izlerini düşürmek için değil aynı zamanda 2009 yılına göre %70 oranında düşen maliyetlerin de etkisi ile elektrik fiyatlarındaki dalgalanmalardan da etkilenmemek için yaptıklarına dikkat çekildi.

Çalışmadaki bilgilere göre Google 2.397 MW gücündeki rüzgâr enerjisi projesi için imzaladığı sözleşme ile şirketler arasında ilk sırada gelirken, Facebook 1.459 MW ile ikinci, Walmart ise 1.333 MW ile üçüncü sırada geldi.

Aralarında AT&T, Microsoft, Amazon ve General Motors’un dahil olduğu ilk 10 şirketin imzaladığı sözleşmelerin toplam rakamı ise 9.400 MW oldu.

Sözleşme imzalanan rüzgâr gücünün %61’lik bölümü de tek başına Teksas eyaletinde bulunuyor.

Şirketler sözleşmeleri %85 oranında ikili alım anlaşmaları, %9 oranında yeşil tarifeler, %4 oranında yeşil elektrik alım anlaşmaları kapsamında imzaladı. Bununla birlikte bu kapasitenin %2’lik bölümü şirketlerin doğrudan sahip oldukları rüzgâr yatırımları oluşturdu.

 


[1] Wind Powers American Business Report