ABD’de güneş elektriği en hızlı konutlarda büyüyor

ABD 15 yılın ardından yeni güneş elektriği kurulu gücü artışında Almanya’yı geçebilecek

11 Aralık 2013

ABD’nin güneş enerjisi alanındaki kurulu gücünün hızla artmaya devam ettiği bildirildi.

ABD merkezli Güneş Enerjisi Sanayisi Birliği (SEIA) ve araştırma kuruluşu GTM Research tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre yılın üçüncü çeyreğinde ülkenin güneş elektriği alanındaki yeni kurulu gücü bir önceki çeyreğe göre yüzde 20, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 35 oranında büyüme gösterdi.

930 MW olarak gerçekleşen bu büyüme ülkenin güneş elektriği alanındaki kurulu gücünü ise 10,250 MW seviyesine taşıdı.

Çalışma dolayısı ile yapılan açıklamada 2013’ün üçüncü çeyreğinde gerçekleşen bu büyümenin ABD tarihindeki en hızlı ikinci büyüme olduğuna vurgu yapılırken, konutlardaki çatı tipi uygulamalarda ise çok hızlı bir büyüme görüldüğünün altı çizildi.

Çalışmanın verilerine göre bu dönemde ülkede toplam kurulu güçleri 539 MW olan 52 güneş enerjisi santrali devreye alınırken, konut çatılarındaki yeni kurulu güç miktarı ise bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 45 oranında artarak 186 MW’a ulaştı.

Çalışmada konut pazarındaki bu gelişmenin etkenleri olarak ise sistem maliyetlerindeki gerilemeler ve mahsuplaşma sistemleri olarak gösterildi. Çalışmaya göre ülkedeki ortalama sistem fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 16, 2011’e göre ise yüzde 60 oranında geriledi. Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 4.2 oranında gerileyen fiyatlar, sistem fiyatlarını watt başına 3 dolar seviyesine düşürdü.

ABD’nin 2013’ü güneş elektriği alanında 4.3 GW’lık yeni kurulu güç ile kapatacağı öngörülen çalışmaya göre, ülkede bu alandaki büyüme yüzde 27 olarak gerçekleşecek. 800 MW kurulu gücündeki yoğunlaştırmalı güneş enerjisi (CSP) santralinin de 2013 bitmeden devreye alınması öngörülüyor.

Çalışmadaki diğer verilere göre ülkenin güneş enerjisi alanında ulaştığı bu kurulu güç 1.7 milyon Amerikan Amerikan evinin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek seviyede.

Bu sistemlerin gerçekleştireceği enerji üretimi sayesinde yıllık 10 milyon 200 bin ton karbondioksit salımının engellenebilecek olması ise çevreye 2.1 milyon otomobilin trafikten çekilmesine denk şekilde katkı yapabilecek.