ABD’de Deniz Üstü Rüzgar Tarlaları İçin Hazırlık

ABD Kongresine deniz üstü rüzgar santrali projeleri için vergi teşviği sağlanmasına yönelik yasa teklifi sunuldu

16 Mart 2010

ABD kongresine geçen hafta iki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi Parti üyesi senatör tarafından deniz üstü rüzgar santrali projelerini desteklemek adına vergi teşviki sağlanmasını hedefleyen bir yasa önerisi sunuldu. Öneri 2020 yılına kadar geçerli olmak şartı ile derinliği 60 metreyi geçen sulara kurulacak santraller için 6 GW’a kadar her KW için 3.04 sent vergi indirimi sağlanmasını talep ediyor.

Öneride ABD hükümeti tarafından açıklanan 2030 yılında ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 20 oranında yenilenebilir enerjiden sağlanması hedefine de atıf yapılarak bu hedefe ulaşmada ülkenin deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyelinden de yararlanılması gerektiği ifade edildi. Konu hakkında açıklama yapan öneride imzası olan senatörlerden Olympia Snowe Büyük Göller, Meksika Körfezi ile Atlantik ve Pasifik okyanusu kıyılarının yenilenebilir enerji üretimi için taşıdığı potansiyele dikkat çekerek bu bölgelerde kurulacak santraller ile hem temiz enerji üretimi sağlanabileceği hem de bir çok yeni istihdam yaratılabileceğini belirtti.

Snowe ayrıca deniz üstü rüzgar enerjisinin yeni bir teknoloji olduğunu hem bu alana yönelik yeni teknolojiler geliştirme zorunluluğu hem de bu yatırımların çok yüksek kaynaklara ihtiyaç duymasından ötürü şirketleri cesaretlendirmek adına uzun vadeli teşvik düzenlemelerinin gerekliliğine dikkat çekti. İzin aşamasında çeşitli deniz üstü rüzgar santrali projeleri bulunsa da ABD’de halihazırda faaliyette olan deniz üstü rüzgar santrali bulunmuyor.