ABD’de 70 GW’lık Kömür Santrali Kapanabilir

ABD’li Yatırım Bankası FBR’a göre ülkede 5 yıl içinde 70 GW kurulu güce sahip termik santral kapatılabilir

17 Aralık 2010

ABD merkezli bir yatırım bankası tarafından hazırlanan bir rapora göre çevre düzenlemeleri nedeni ile 5 yıl içinde ülkede 30 ila 70 GW arasında kurulu güce sahip termik santralin kapanması olası. Bankaya göre bu işlemlerin yatırımcılar için getireceği maliyet ise 80 milyar doları bulabilir.

FBR Capital Markets adlı yatırım bankası tarafından hazırlanan çalışmada ABD hükümetinin zararlı gaz salımlarını azaltacak ek düzenlemeleri hayata geçirmesinin muhtemel olmakla birlikte mevcut düzenlemelerin ülkedeki toplam kurulu güçleri 45 GW düzeyinde olan termik santralin kapanmasını gerektirdiği belirtildi. Çalışmadaki verilere göre toplam kurulu güçleri 12 GW olan bazı santraller çoktan kapanma kararını duyurdu bile.

Raporun öngörüsüne göre ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından getirilecek düzenlemeler ve doğal gaz fiyatlarının seyrine bağlı olarak ülkede 2015 yılına kadar kapanması gereken termik santrallerin toplam kurulu güçleri 30 GW ile 70 GW arasında olabilecek.

EPA şimdiden ABD’deki bazı termik santrallerin 2013’e kadar kapanmasını şart koştu. Kurumun düzenlemeleri ağırlaştırarak veya 2013 sonrası yapılacak yeni değerlendirmelerin ışığında kapanacak santral sayısını artırabileceği öngörülüyor.

FBR’ın öngörüsüne göre ise toplam kurulu gücü 60 GW’a yakın olan bazı santraller karbon salımlarını azaltacak ekipmanların kurulumunu gerçekleştirerek ve küçük birimlerini doğal gaz santrallerine çevirerek kapanmadan kaçınmaya çalışacak. Kuruluşa göre yatırımcıların atacağı bu adımlar her halükarda tüketicilerin elektrik harcamalarını artıracak etki yapacak.