ABD’de 2024’te güneş ve depolama rekoru kırılacak

Her iki teknolojiye dayalı yatırımlar iki kat civarında artış gösterecek

20 Şubat 2024

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2024 yılında hayata geçecek yeni elektrik üretim kapasitesinde açık ara liderliğin güneş enerjisi ve enerji depolama projelerinin olacağı öngörüldü.

Öngörü ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından ülkedeki proje geliştiricileri ile elektrik üretim santrali sahipleri ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarında yer aldı.

Çalışmaya göre ülkede 2024 yılında ülkede devreye alınacak 1 MW’ın üzerinde kurulu güce sahip elektrik üretim tesislerinin toplam güçleri 62,8 GW olacak.

Bu gücün 36,4 GW’lık bölümünü güneş enerjisi santralleri, 14,3 GW’lık bölümünü ise enerji depolama tesisleri oluşturacak.

ABD’de geçtiğimiz yıl devreye giren yeni güç 40,4 GW olmuş, bu rakamın 18,4 GW’lık bölümünü güneş enerjisi santralleri, 6,4 GW’lık bölümünü ise enerji depolama yatırımları oluşturmuştu.

Bununla birlikte ülkenin rüzgâr enerjisi kurulu güç artışında son iki yılda yaşanan yavaşlama devam edecek ve 2024 yılında devreye girecek rüzgâr gücü 8,2 GW düzeyinde olacak.

Bu yıl ülkenin doğal gaza dayalı elektrik üretim kapasitesi 2,5 GW artacak iken, Georgia eyaletindeki Vogtle Nükleer Enerji Santrali’nin 1,1 GW gücündeki bir reaktörü daha devreye girecek.


[1] Solar and battery storage to make up 81% of new U.S. electric-generating capacity in 2024