ABD ve Türkiye iklim değişikliğinde işbirliğini görüştü

İki ülkenin iklim değişikliği konusunda işbirliğinde mutabık kalındığı bildirildi

3 Şubat 2021

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada görüşmede Kovid-19 salgını ve iklim değişikliği gibi küresel sorun alanlarında iş birliği yapma konusunda da mutabık kalındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamada ise görüşmede Türkiye’nin ABD’nin Paris Anlaşması’na (COP21) geri dönüş kararını memnuniyetle karşıladığı ve iklim değişikliği ile mücadelede uluslararası dayanışmanın elzem olduğu belirtildiği kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz hafta ülkesinin iklim krizi ile küresel mücadelesine katkısına yönelik bir Başkanlık Emri yayınlamıştı.

Emirde iklim krizinin ABD’nin Dış Politikası ve Ulusal Güvenlik Politikasının merkezinde yer alacağı belirtilmişti.

 


[1] Statement by NSC Spokesperson Emily Horne on National Security Advisor Jake Sullivan’s Call with Ibrahim Kalin, Spokesperson and Chief Advisor to the President of Turkey

[2] Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Gerçekleştirdiği Telefon Görüşmesine İlişkin Basın Açıklaması