ABD ve Çin iklim değişikliği mücadelesi için anlaşmaya vardı

İki ülke yönetimi iklim değişikliği ile mücadelede fikir birliğine vardıklarını açıkladı

12 Kasım 2014

ABD ve Çin yönetimleri iklim değişikliği ile mücadele alanında beraber hareket etmek ve işbirliğinde bulunmak için görüş birliğine vardı.

Açıklama Pekin’de devam eden Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (APEC) zirvesi sırasında, iki ülkenin liderleri tarafından ortaklaşa yapıldı.

İki ülke heyetleri arasında kapalı kapılar arasında aylardır süren görüşmelerin ardından uzlaşılan metnin, ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında salı günü gerçekleşen yüz yüze görüşmede son halini aldığı bildiriliyor.

Beyaz Saray internet sitesinde yayınlanan anlaşma metninde iki ülke yönetiminin iklim değişikliğinin insanlığın önündeki en büyük tehditlerden biri olduğunda fikir birliğinde olduklarının altı çiziliyor.

Anlaşma metnine göre ABD sera gazı salımlarını 2025 yılında, 2005 yılı seviyesinin yüzde 26 ila 28 oranında gerisini çekmeyi hedefliyor. ABD’nin mevcut hedefi ise bu salımları 2020 yılında, 2005 yılına göre yüzde 17 düşürmek.

Çin ise sürekli artmakta olan ve 2030 yılı civarında en üst noktasına ulaşacağı öngörülen karbondioksit salımlarının bu tarihten önce en üst noktaya ulaşması ve ardından azaltılması için çaba gösterecek iken, Çin yönetimi bu amaç kapsamında belirgin bir hedef koymadı.

Anlaşmaya göre yönetim bu hedef doğrultusunda birincil enerji kaynakları tüketimindeki fosil dışı kaynakların payını 2030 yılına kadar yüzde 20 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

İki ülke yönetimleri aynı zamanda daha önce kurulmuş olan ABD-Çin İklim Değişikliği Çalıma Grubu, ABD-Çin Temiz Enerji Araştırma Merkezi ve ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalog gibi araçlar ile binalarda enerji verimliliği, temiz yakıtlı araçlar, gelişmiş kömür teknolojileri, enerji ve su kullanımı gibi alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verecek.

ABD-Çin İklim Değişikliği Çalıma Grubu altında ise oluşturulacak İklim dostu, düşük karbonlu şehirler insiyatifi kurulacak.

İki ülke yönetimi sürdürülebilir çevre ve temiz enerji teknolojileri alanında çift taraflı ticaret uygulamalarını da teşvik edecek.