ABD Temiz ve Verimli Enerji İçin 4.7 Milyar Dolar Harcayacak

ABD’nin 2010 bütçe taslağında temiz enerjiler ve enerji verimliliği için önemli destekler yer alıyor

2 Şubat 2010

ABD’de Barack Obama hükümeti 2010 yılı bütçe taslağını ABD kongresine sundu. 3.83 trilyon dolar büyüklüğündeki bütçenin 1.56 trilyon dolarlık rekor açık vermesi bekleniyor.  Bütçe taslağında Enerji Bakanlığının kullanımı için ise 28.4 milyar dolar ayrılırken bu rakamın 4.7 milyar doları yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları ile yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine yönelik araştırma projeleri için kullanılacak.

Açıklanan rakamlardaki en ilgi çekici nokta ise yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yönelik yeni teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalara geçen yılki bütçede ayrılan 113 milyon dolarlık rakamın 2010 bütçe taslağında 2.4 milyar dolara çıkmış olması.

Yenilenebilir enerjiler adına umut verici bu gelişmenin yeterli olmadığını düşünen uzmanlarda bulunuyor. Konu hakkında Reuters haber ajansına açıklamada bulunan J.P. Morgan analistlerinden Christopher Blansett bütçede yer alan rakamların önemli görünmesine rağmen büyük resim’e bakıldığında yeterli olmayacağını ifade etti. Blansett’a göre ABD’de öngörülen şekilde 2020 yılında enerji ihtiyacının ’inin yenilenebilir enerjilerden sağlanması isteniyorsa bu amaç için farklı hesaplamalara göre 5 yıllık bu süre içinde 158 ila 445 milyar dolarlık yatırımın yapılması gerekmekte.Bunlarla beraber bütçe taslağında yeni nükleer reaktörlerin kurulması için kredi garantisi ve vergi indirimleri yolu ile 54 milyar dolar tutarında desteklenmesi ile temiz kömür santrallerinin finansal katkı sağlanması hedefleri de yer alıyor.