“ABD Temiz Enerji’de Lider Olmalı”

Amerikan Enerji Bakanı Steven Chu ABD’nin temiz enerji teknolojilerinde lider olması gerektiğini fakat Çin’in gerisinde kaldığını belirtti

16 Aralık 2009

ABD Enerji Bakanı Steven Chu Amerikan hükümeti tarafından 45 milyon dolar, kamu ve özel sektörce de 53 milyon dolarlık bağışlarla desteklenen, 5 – 15 MW güç aralığındaki yeni nesil rüzgar türbinleri üretilmesine yönelik test çalışmalarının yapılacağı Clemson Üniversitesi’ne bağlı araştırma tesisinin açılış töreninde Amerika’nın temiz enerjiye dayalı yeni sanayi devriminin öncülüğünü yapabileceğini ve yapması gerektiğini söyledi.

Chu konuşmasında temiz enerji yarışında ABD’nin geri kaldığını, diğer ülkelerin ABD’yi geçmeye başladığını sözlerine ekledi. Çin örneğini veren Chu, Çin’in her ay temiz enerji teknoloji yatırımları için 9 milyar dolar harcadığını ve şimdiden ABD ve Avrupa’yı yüksek teknoloji üretiminde geçtiğini bunun ABD için kabul edilemez olduğunu ve ABD’nin yüksek teknoloji üretiminde liderliği hiçbir ülkeye bırakmaması gerektiğini belirtti.

Chu konuşmasının devamında yüksek teknoloji üretiminin Amerika’lılar için daha kaliteli iş, daha kaliteli ve yüksek ihracat, daha dengeli bir cari yapı ve yeni iş alanları anlamına geleceğini ifade etti. Chu ayrıca temiz enerji teknolojilerindeki gelişmelerin ABD’nin yabancı ülkelere yönelik petrol bağımlılığını azaltacağını ve 2050 yılına kadar ülkelerinin karbon salımını %80 oranında düşürmelerini sağlayacağını sözlerine ekledi.