ABD Temiz Enerji Planı’nı açıkladı

Barack Obama tarafından açıklanan plan ülkenin enerji kaynaklı karbondioksit salımlarının önemli ölçüde geriletmeyi hedefliyor

4 Ağustos 2015

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama dün yönetimi tarafından hazırlanan ’’Temiz Enerji Planı’’ hakkında açıklama yaptı.

Barack Obama konuşmasında ABD’nin çok büyük tehditler ve zorluklar ile baş etmek zorunda kalmak ile birlikte iklim değişikliği tehdidinin tüm bunların ötesinde olduğunu kaydetti.

İklim değişikliğinin çocuklarımız veya torunlarımızın karşılaşabileceği bir sorun olmadığını, bunun her gün yaşanmaya başlayan bir sorun olduğunu ifade eden Obama buna kanıt olarak da dünya atmosferindeki karbondioksit yoğunluğunun son 800 bin yılın en üst seviyesine çıkmış olduğunu, son 15 yılda ölçülen en yüksek sıcaklıkların yaşandığını ve artan aşırı hava olaylarını gösterdi.

Obama konuşmasında iklim değişikliğinin etkilerini hisseden ilk nesil olmak ile birlikte aynı zamanda bu konuda bir şeyler yapabilecek tek nesil olduğumuza da vurgu yaptı.

ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından hazırlanan 1.560 sayfalık plan ABD için 8,4 milyar dolarlık maliyete karşılık, yalnızca kamu sağlığı alanında yıllık 54 milyar dolarlık tasarruf sağlanmasını öngörüyor.

Plan ile rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin 2030 yılında bugüne göre yüzde 30 oranında artırılmasını, enerji verimliliği alanında önemli ilerlemeler sağlanmasını ve eyalet bazlı olarak karbondioksit salım sınırları getirilmesi hedefleniyor.

Plana göre bu gelişmeler aynı zamanda ABD’li elektrik tüketicilerinin 2020-2030 yılları arasında 155 milyar dolarlık tasarruf sağlamasını ve 2030 yılında ABD’li hanelerin elektrik faturalarının ortalama olarak yüzde 7 oranında gerilemesini sağlayacak.

ABD yönetimi Temiz Enerji Planı’ndaki iklim ve çevre dostu uygulamalar ile her yıl 3.600 prematüre bebek ölümü, çocuklarda 90 bin astım atağının ve 1.700 kalp krizi gibi kamu sağlığı sorunlarının önüne geçebilmeyi de hedefliyor.