ABD senatosunda sınırda karbon vergisi için yasa önerisi verildi

Öneri ile karbon kaçağını azaltmak hedefleniyor

29 Temmuz 2021

ABD senatosunda 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren belirli ürünlerin ithalatına sınırda karbon vergisi uygulaması getirilmesi için yasa önerisi verildi.

Adil, Uygun Fiyatlı, Yenilikçi ve Esnek Geçiş ve Rekabet Yasası (Fair, Affordable, Innovative, and Resilient Transition and Competition Act FAIR Transition and Competition Act) başlıklı düzenleme Demokrat Parti Senatörü Christopher A. Coons ile Demokrat Parti Temsilciler Meclisi Üyesi Scott Peters tarafından önerildi.

İklim acil eylemi için çok önemli olan karbon kaçağı konusuna odaklanıldığı belirtilen düzenlemede ABD Çevre Koruma İdaresi ülkedeki tüm sektörler için üretimlerinin çevresel maliyetlerinin ve üretim sürecinde ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının belirlenmesi, belirlenen bu değerlerin ithal ürünlerde aşıldığı takdirde ise bu ürünlere “kirlilik ithalat harcı” uygulanması öneriliyor.

Öneri ilk aşamada alüminyum, çimento, demir, çelik, doğal gaz, petrol ve kömür ithalatının vergilendirilmesini içeriyor.

Düzenlemede uygulanacak bedelin ne olacağı ve yıllık öngörülen gelir, ithal edilen ürünlerin karbon ayak izi ölçümünün sağlıklı olarak nasıl yapılacağı gibi konularda bilgi bulunmuyor.

Bununla birlikte ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry geçtiğimiz günlerde İtalya’da gerçekleşen G20 Çevre, Enerji ve İklim Bakanları toplantısında Time dergisi muhabirine yaptığı açıklamada ABD’nin sınırda karbon vergisi uygulamasını mevcut durumda desteklemediğini söylemişti.

Kerry açıklamasında ABD’nin tek taraflı olarak sınırda karbon vergisi uygulamaya başlamasını tartışmak için erken olduğunu, şu aşamada insanları bir araya getirmeye çalıştıklarını, uzaklaştırmak istemediklerini kaydetmişlerdi.

 


[1] To amend the Internal Revenue Code of 1986 to establish a border carbon adjustment for the importation of certain goods

[2] John Kerry on Border Carbon Tax: The U.S. Doesn’t Want to Push Others Away