ABD Ordusu 500 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali Kuracak

ABD ordusu 2025 yılında kullandığı enerjinin %25’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak zorunda

21 Ekim 2009

Amerikan ordusu ile İspanyol Acciona SA ile Amerikan Clark Group Energy’nin oluşturduğu konsorsiyum arasında 500 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulumu için anlaşma sağlandı. Bu anlaşma ile ilgili konsorsiyum Amerikan ordusunun California, Fort Irwin’a yayılmış tesislerinde güneş enerjisi santralleri kuracak. Yapılan açıklamada bu projenin ileriki dönemde 1 GW olarak yukarı revize edilebileceği belirtildi.

Bu projenin ilk adımı olarak da aynı zamanda NASA tarafından da kullanılan Nellis Hava Kuvvetleri üssünde 14 MW’lık bir güneş enerjisi santrali kurulduğu ve ilgili tesiste enerji üretiminin bu hafta başlayacağı belirtildi.

Amerikan ordusunun bu projesi 2003 yılı kullanım verilerine göre 2015’e kadar ABD ordusunun enerji tüketimini %30 oranında düşürme ve 2025 yılına kadar ordunun enerji ihtiyacının %25 ini kendi ürettiği yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamasına yönelik zorunluluktan kaynaklanıyor.

Bu proje orduya ait beş ayrı yerde toplamda 33,6 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Ayrıca 13 yıl süreceği hesaplanan projenin maliyeti olarak 2 milyar dolar gösterilirken bu tutarın orduya ait toprakların ilgili konsorsiyuma uzun vadeli olarak kiralanması ile karşılanacağı belirtildi. Amerikan Savunma Bakanlığına ait farklı tesislerde şu ana kadar ise toplamda 28 MW lık güneş enerjisi santrali bulunmakta.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör