ABD kömür ve nükleere baz yük teşviği hazırlığında

ABD Enerji Bakanı düzenlemenin 60 gün içinde hazırlanmasını istedi

2 Ekim 2017

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, ülkesindeki kömür ve nükleer yakıt kullanan elektrik üretim santrallerinin finansal olarak desteklenmesini sağlayacak bir yasa taslağını Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na gönderdi.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada düzenlemenin baz yük sağlayacak elektrik üretim santrallerinin desteklenmesi amacı ile hazırlandığı bildirildi.

Düzenlemenin hedefleri ise elektrik üretiminde arz çeşitliliği ve güvenilirliğini sağlamak, elektrik şebekelerinin kesintilere karşı dayanıklılığını artırmak ve şiddetli hava olayları da dahil olmak üzere beklenmedik yüksek talep dönemlerinde ihtiyaç duyulacak yedek kaynak kapasitesini en yüksek noktaya çıkarılması olarak sıralandı.

Rick Perry, Komisyon’a ilettiği mektubunda baz yük sağlayabilecek ve 90 günlük yakıt stoku bulundurabilecek santraller için ’’hakkaniyetli ve makul’’ olabilecek ve santrallerin üretim maliyetlerini karşılayabilecekleri bir fiyat düzenlemesini 60 gün içinde hazırlamasını istedi.

Perry mektubunda  2002-2016 yılları arasında yaklaşık olarak 59.000 MW’lık kurulu güce sahip 531 kömürlü santralin devreden çıktığını, 2020 yılına kadar da 12.700 MW’lık kömürlü santralin daha devreden çıkacağının beklendiğinin de hatırlattı.

Rick Perry’nin mektubundaki bilgilere göre aynı dönemde devreden 4.666 MW’lık nükleer enerji kapasitesi devreden çıkarken, toplam kurulu güçleri 7.167 MW olan sekiz reaktörün daha devreden çıkması planlanıyor.

ABD elektrik üretiminde kömürün 2008 yılında yüzde 48 olan  payı geçtiğimiz yıl yüzde 30 seviyesine kadar gerilemişti.