ABD kalıcı yaz saati uygulamasına geçebilir

ABD Senatosu oybirliği ile kalıcı yaz saatine geçilmesini onayladı

16 Mart 2022

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2023 yılı Kasım ayında kalıcı yaz saati uygulamasına geçmesi için verilen bir yasa önerisi ABD Senatosunda oy birliği kabul edildi.[1]

Önerinin yasalaşması için ise Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden tarafından kabul edilerek imzalanması gerekiyor.

Teklifin baş imzacısı Florida Senatörü Marco Rubio senatoda yaptığı konuşmada bilimsel araştırmaların saat değişiminin kalp krizi ve trafik kazalarını artırdığına dair kanıtlar olduğunu savundu.

Rubio yapılacak değişiklik ile güneşin batacağı saatin bir saat ötelenmiş olacağını, bu sayede de suçların azalmasından, birçok kişi için mevsimsel depresyonda azalma sağlanması ile çocukların dışarıda oynaması için daha fazla zaman elde edilmesi gibi faydalar elde edileceğini sözlerine ekledi.

ABD’de mevsimsel saat farkı uygulaması ilk olarak enerji tasarrufu sağlama hedefi ile I. Dünya Savaşı döneminde başlamış, 1966 yılında ise yasal olarak kalıcı hale gelmişti. Bununla birlikte ülkenin Arizona ve Havai eyaletlerinde yıl boyunca tek saat dilimi kullanılıyor.

ABD’nin Florida eyaleti de 2018 yılında kalıcı yaz saatine geçilmesi için yasa değişikliği yapmış fakat federal düzeyde değişiklik gerektiği için yürürlüğe koyamamıştı.

Bununla birlikte ülkedeki 19 eyalet daha benzer yasa önerilerini veya kararları onaylamış durumda.


[1] Sunshine Protection Act of 2021