ABD güneşte 100 GW’ı aştı

Ülke beş yıl içinde 250 GW’ı aşabilecek

16 Haziran 2021

ABD’nin güneş enerjisi kurulu gücü 2021’in ilk çeyreğinde 100 GWdc sınırını aştı.

ABD güneş enerjisi birliği SEIA ile araştırma ve danışmanlık kuruluşu Wood Mackenzie ortak çalışmasına göre 2021’nin ilk çeyreğinde gerçekleşen 5 GWdc düzeyindeki artış ile ülke güneş enerjisinde 102,8 GWdc kurulu güce ulaştı.

Çalışmaya göre gelecek üç yıl boyunca her yıl bir öncekinden daha fazla güneş enerjisi gücü devreye girecek iken, 2021-2026 arasındaki dönemde devreye girecek 160 GWdc yeni güç ile ülke 250 GW seviyesini de 2026 yılında aşabilecek.

77 GW güç için ikili alım anlaşması imzalanmış durumda

Bu dönemde devreye giren güçte arazi kurulumlar 3,6 GWdc ile en büyük paya sahip olurken, bu alandaki inşa halindeki güç 10,6 GWdc seviyesine yükseldi.

Güneş enerjisi proje geliştiricileri bu dönemde 6,2 GWdc güç için ikili alım anlaşması imzalarken, anlaşmaya bağlanmış proje stoğu 77 GWdc seviyesine yükseldi.

Çalışmada bu yıl 17,9 GWdc , 2026 yılına kadarki dönemde de yıllık 18-19 GWdc düzeyinde arazi kurulumunun devreye girmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Kooperatif kurulumlarında rekor öngörülüyor

2021’nin ilk üç ayında konutlarda 905 MWdc, ticari binalarda ise 347 MW gücünde proje devreye alındı.

Çalışmada ilk defa yer verilen kooperatif segmentinde ise 131 MWdc güç devreye alındığı bilgisi verilirken, 2021’de 909 MWdc gücünde kooperatif kurulumunun devreye girerek bu alanda rekor kırılacağı öngörüsü de paylaşıldı.

Bununla birlikte raporda emtia fiyatlarındaki artış ve arz dengesizliğinin ABD güneş enerjisi sektöründe olumsuz etki yaratmaya başladığı da yer alıyor.

Çelik fiyatlarının pandeminin başından beri iki kat artması, polisilikon arzında yaşanan dengesizlik modül maliyetlerinde yükselişinde ve arzında sıkıntılar yaratmaya başlamış durumda.

Maliyetlerdeki artış proje geliştiricilerini zorluyor

Bu olumsuzluk küçük ölçekli dağıtık kurulum projelerini nispeten daha az etkilese de bu alanda da proje gecikmeleri yaşanmaya başlamış durumda.

Çalışmaya göre bu olumsuz durumlar en fazla büyük ölçekli arazi kurulumlarını etkilemeye başlamış durumda.

Bu durum nedeni ile proje geliştiricilerinin alım fiyatlarını yükseltmek için ikili alım anlaşmalarını yenileme veya yeniden müzakere etme çabaları, bu piyasadaki aşırı rekabet nedeni ile henüz başarılı olamamış durumda.

Çalışmaya göre bu durum ABD güneş enerjisi sektöründe 2021 sonrası izlenmesi gereken en önemli konulardan olacak.