ABD Enerjisinin Yüzde 20’sini Rüzgar’dan Karşılayabilir

ABD’de yapılan bir çalışma ülkenin doğu kıyılarının enerji ihtiyacının %20 oranında rüzgar enerjisinden karşılanabileceğini gösteriyor, ama bir koşulla…

21 Ocak 2010

Amerikan Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından yapılan bir çalışma ABD’nin doğu kıyılarının enerji ihtiyacının 2024 yılında %20 oranında rüzgar enerjisinden karşılanmasının mümkün olduğunu ortaya koydu.

Fakat çalışma bunun için gerekli olanın rüzgar tarlası yatırımlarından ziyade enerji altyapısının güçlenmesine bağlı olduğunu söylüyor.

Projenin yöneticisi David Corbus yaptığı açıklamada 2.5 yıl süren teknik çalışmalar ve çeşitli rüzgar enerjisi yatırımlarına yönelik gelecek senaryolarının ardından ABD’nin doğu kıyılarının enerji talebinde rüzgar enerjisinin önemli oranda söz sahibi olabileceğini gördüklerini söyledi.

Corbus %20’lik oranın iddialı bir hedef olmasına rağmen gelecek senaryoları çalışmalarında karada veya denizde kurulacak rüzgar tarlaları ile bunun gerçekleşmesinin mümkün fakat enerji altyapısı yatırımlarına bağlı olduğunu söyledi.

Amerikan nüfusunun %70’inin çalışmanın alanına giren bölgede yaşadığını ifade eden Corbus gerekli yatırımların yapılmadığı takdirde bu rüzgar enerjisi yatırımlarının yapılmasının bir anlamı olmayacağını söyledi. Corbus’a göre bu hibrid bir araç alıp bunu garajda tutmak ile aynı anlama gelecek.