ABD Çin’e karşı ek gümrük vergileri uygulayacak

Elektrikli otomobiller, güneş enerjisi panelleri, enerji depolama sistemleri ve kritik minerallerin gümrük vergileri yükseltilecek

11 Mayıs 2024

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Çin’den yapılacak elektrikli otomobiller, güneş enerjisi panelleri, enerji depolama sistemleri ve kritik mineraller gibi temiz enerji sektörü ürünlerinin ithalatına karşı ek gümrük vergileri getirmeye hazırlandığı iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin, ismini açıklamayan hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre 14 Mayıs 2024, Salı günü açıklanması beklenen kararın gerekçesi ABD’nin yeni gelişmekte olan temiz enerji sanayisini Çin’e karşı korumak olacak.[1]

Habere göre hükümet yetkilileri özellikle elektrikli otomobil ithalatına odaklanmış durumda ve Çin’den ithal edilecek elektrikli otomobillere uygulanacak gümrük vergisi oranı %100’e olarak belirlenebilecek.

Ülkede halihazırda ithal edilen otomobillere %2,5 oranında gümrük vergisi uygulanırken, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillere ise %25 oranında vergi uygulanıyor.

Haberde diğer ürün grupları için ise ne kadarlık bir gümrük vergisi getirileceği bilgisi yer almadı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz ay Çin’e yaptığı ziyaret sırasında Çinli yetkilileri yaptıkları yüksek ihracattan dolayı uyarmış, özellikle temiz enerji sanayisi alanındaki ihracatını azaltmalarını istemişti.

Çin’e benzer şekilde Avrupa Birliği de yerli sanayisinin korumak için Çin otomotiv sektörüne yönelik önlemler almayı değerlendiriyor.

 


[1] Biden to Quadruple Tariffs on Chinese EVs