‘’ABD Başkanı bile kömürden geçişi durduramaz’’

Innogy CEO’su Peter Terium’a göre pazar koşulları Trump’ın kömür vaatlerini gerçekleştirmesine engel olacak

17 Aralık 2016

Alman enerji devi RWE’nin yenilenebilir enerji kolu Innogy’nin CEO’su Peter Terium Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ülkenin rüzgar ve güneş enerjisi alanındaki ilerlemesi üzerinden ciddi bir etki yapmayacağı öngörüsünde bulundu.

Terium Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada öngörüsünün gerekçeleri olarak ise ABD Kongresi’nin halihazırda yenilenebilir enerji yatırımlarına vergi indirimi sağlayan düzenlemeyi 2021 yılına kadar uzatmış olmasını ayrıca ülkedeki birçok eyaletin belirli oranlarda temiz enerji üretimi ve satışını zorunlu tutan yasaları yürürlüğe koymuş olmasını gösterdi.

Terium, Donald Trump’ın seçim vaatleri arasında yer alan ülkenin kömür kaynaklarına öncelik verme hedefinin de gerçekçi olmadığını kaydetti.

Kömürün kaya gazına oranla pahalı olduğunu, pazarın da kömürden kaya gazına geçişi desteklediğinin altını çizen Terium, ABD Başkanı’nın bile pazarı durduramayacağını ifade etti.

Trump yenilenebilir karşıtı politikalarını terk edebilir

Terium ABD’de karasal rüzgar enerjisinden fayda sağlayan eyaletlerin neredeyse tamamının Cumhuriyetçi olduğunu da hatırlatırken, bu pazarda dünya liderlerinden olan General Electric’in değer zincirinin çoğunun yerel olduğunu da sözlerine ekledi.

Innogy CEO’suna göre bu gibi faktörler Trump’ın şimdiki yenilenebilir karşıtı politikaları terk etmesinde teşvik edici olabilir.

Doğal gaz santralleri Şili’deki güneş fiyatına ulaşamaz

Yeşil enerjilerin çok daha ekonomik olmaya başladığını da kaydeden Terium, bu yılın Ağustos ayında Şili’de gerçekleştirilen güneş enerjisi yarışmasının kilovat-saat başına 2,91 dolar-sent ile kazanıldığını hatırlatırken,  bir doğal gaz santralinde bu düzeyde ir fiyat ile üretim yapamayacağına vurgu yaptı.